[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


Mit csinál az elektron?

Tuarego - 2011. 10. 25. 22:47 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 14/28. oldal 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19következő Ugrás a(z) oldalra
Elminster
2012. 12. 23. 00:20

Erre a kérdésre egyértelmű választ adott ez a kísérlet, ez a videó és ez a cikk.

Olvastad a kísérlet eredeti publikációját?
Ezt: http://prl.aps.org/pdf/PRL/v100/i7/e073003

Szerintem nem.
Akkor meg hogyan hivatkozhatsz a "kísérletre", ha nem is tudod, hogy mit és hogyan "kísérleteztek"????
Te csak egy detektált interferenciát ábrázoló hamisszínes képekből összefűzött "videóból", és egy felületes rövid újságcikk pontatlan megfogalmazásából azonnal megállapítottad, hogy az egyébként hibás elképzelésedet lám beigazolták.

Ha olvastad volna az eredeti kísérlet eredeti tudományos publikációját, akkor tudnád, hogy a videón ábrázolt hamisszínes mintázat az elektron impulzuseloszlását mutatja az X-Y síkon, és nem az elektron-golyócska bármiféle konkrét mozgását. Azt amúgy sem lehet "lefilmezni" mivel a heisenberg-féle határozatlanság megakadályozza.
Egyébként az általad hivatkozott rövid kis cikkecske hozzászólásaiban már 2008-ban kifogásolták a pontatlan megfogalmazást éppen a határozatlansági relációra hivatkozva:
This article does an extremely poor job of describing what the 'image' really is and butchering the word itself. Instead of making things simple it has obfuscated the subject matter completely. You cannot discuss movements of electrons without providing guidance on the Heisenberg uncertainty principle, something the author of this piece was too cowardly to attempt.
Privát Emil
2012. 12. 22. 22:59

"Egyáltalán nem a filmezés itt a fő kérdés, hanem, mint a topik címében is van:
Mit csinál az elektron az atommag körül?
Erre a kérdésre egyértelmű választ adott ez a kísérlet, ez a videó és ez a cikk."


Egyértelműt? Igen? Nocsak!
Akkor válaszolj : Haladó mozgást végez, vagy rezgőt, vagy pedig terjedőt?
Tuarego
2012. 12. 22. 22:23

A kör alakú interferencia csíkok itt egyeseknél konkrét "elektronpályák" hallucinálását okozta, de nem erről van szó a filmen.


Semmiféle hallucinálásról nincs itt szó, mert a cím aláírásban, a kisérő szövegben és az általam idézett híradásban is elektron mozgásról van szó.

Hallgasd végig a kísérőszöveget, amiben "electron motion" kifejezést használnak, a cikkben pedig feketén fehéren ez áll:

"It takes about 150 attoseconds for an electron to circle the nucleus of an atom."

Ez az én fordításomban úgy hangzik magyarul:

"Körülbelül 150 attoszekundumot tesz ki, hogy egy elektron megkerülje az atom magját."

Egyáltalán nem a filmezés itt a fő kérdés, hanem, mint a topik címében is van:

Mit csinál az elektron az atommag körül?

Erre a kérdésre egyértelmű választ adott ez a kísérlet, ez a videó és ez a cikk.

Privát Emil
2012. 12. 21. 22:57

Álljon meg a fáklyásmenet!

Elminster fórumozó szerintem a "lefilmez" kifejezés olvastán kapta fel a vizet.
Privát Emil
2012. 12. 21. 22:48

"KELLEMES ÜNNEPEKET MINDENKINEK!"

Bakker, nem ártott volna előtte hozzátenned, hogy ezúttal kivételesen off-topic leszel! :)
zooltan
2012. 12. 21. 21:52

Na jó, amíg írtam Petymeg is elmondta közben... :)

KELLEMES ÜNNEPEKET MINDENKINEK!


zooltan
2012. 12. 21. 21:47

Tuarego!
Mivel nem tudok angolul, az első linken nem értettem az angol szöveget, de a másodikban a gugli lefordította a szöveget, persze gépiesen, de én azt tudtam meg belőle, hogy már megint Elminstenek van igaza. :(

"Korábban lehetetlen volt a fotográfia elektronok mivel a rendkívül nagy sebesség hoztak elmosódott képeket. Annak érdekében, hogy megragadja ezeket a gyors események rendkívül rövid villanások van szükség, de az ilyen villog korábban nem elérhető. Használatával egy újonnan kifejlesztett technológiát előállító rövid impulzusok az intenzív lézerfény, úgynevezett attoszekundumos impulzusok...Körülbelül 150 attoseconds egy elektron körbe a nucleus egy atom. Az attoszekundumos 10 -18 másodperc hosszúságú, vagy más módon kifejezve: egy attoszekundumos kapcsolódik egy második, mint egy második kapcsolódik a kor a világegyetem "
A hossza a film felel meg egyetlen oszcilláció a fény, de a sebessége, akkor már karabineres le jelentősen, hogy mi is nézni. A filmre szekvenciát mutatja energiaelosztó az elektron, és ezért nem a film a megszokott értelemben. ... A stroboszkóp lehetővé teszi számunkra, hogy "befagyasztására" rendszeres mozgás, mint elfog egy kolibri csapkodó szárnyait. Ezután csak néhány képet, ha a szárnyak ugyanabban a helyzetben, mint a tetején, és a kép fog kiderülni egyértelmű, annak ellenére, hogy a gyors mozgás, "egyértelművé Johan Mauritsson."

Szóval hagyományos módszerrel lehetetlen egy ilyen gyorsan lejátszódó eseményt filmre venni, a lézer stroboszkópos módszerrel is csak több felvételből tudták összerakni a folyamatot.

Üdvözlettel és Kellemes Karácsonyt: zooltan

Petymeg
2012. 12. 21. 21:38

Érdekes, hogy más esetben te voltál az, aki intettél mindenkit, hogy ne próbálja kritizálni "a hozzáértő tudósok" mérési eredményeit, megállapításait, most meg te ítélkezel eléggé lekezelő módon a svéd tudósok munkája fölött.

Szó sincs a svéd tudósok munkájának bírálatáról. A film fórumbeli értelmezése a kritika tárgya.
A képsorozat külön külön egy egy interferencia kép, amit speciális nagyon rövid impulzusokat kibocsájtó stroboszkóppal készítettek. A nagyon rövid impulzusokra a gyors mozgás "kimerevítése" miatt volt szükség. Mivel a fény sokkal hosszabb hullámhosszú, mint a vizsgált objektum, ezért az interferenciaképből visszaszámolva lehet csak a méretére és helyzetére következtetni. Ezt nevezik az elektron mozgása "filmrevételének". A kör alakú interferencia csíkok itt egyeseknél konkrét "elektronpályák" hallucinálását okozta, de nem erről van szó a filmen.
Tuarego
2012. 12. 21. 20:53


Tehát a "videón" nem az elektron konkrét megvalósuló mozgása látszik


Márpedig mind a videó képaláírásában, mind a kísérőszövegben, mind az ezzel kapcsolatos híradásban is az elektron mozgásáról (electron motion) beszélnek, ill. arról, hogy az elektron "meglovagolja" a fényhullámot (rides on light wave).

http://www.youtube.com/watch?v=ofp-OHIq6Wo

http://phys.org/news122897584.html

Érdekes, hogy más esetben te voltál az, aki intettél mindenkit, hogy ne próbálja kritizálni "a hozzáértő tudósok" mérési eredményeit, megállapításait, most meg te ítélkezel eléggé lekezelő módon a svéd tudósok munkája fölött.

Privát Emil
2012. 12. 21. 15:16

E válaszod újabb igazolása annak, hogy általában képtelen vagy visszavonni marhaságot, amiből pedig egyenesen következik - alkalmatlan lennél tanárnak.
Gézoo
2012. 12. 21. 14:19

Emil,

Ilyen esetekben kell alkalmazni.
Privát Emil
2012. 12. 21. 13:52

"Tegyük csak a helyére az elektront mint hullámot!

de Broglie által felismert hullámhossz csak akkor létező, ha a relativitási elvnek megfelelően mozog a részecske."


"Tanár úr" legyen szíves példákkal megvilágítani a következőt:
1., Mit jelent a "relativitási elvnek megfelelő mozgás" ?
2., Milyen esetekben érdemes bevetni e kifejezést?
Gézoo
2012. 12. 21. 09:10

Elminster,

Napok, hónapok.. OKé, mint ezen a filmen.

http://www.youtube.com/watch?v=Eu3VDXQpfMU

Ettől még filmnek nevezzük a képsorokból összeállított látványt.

Elminster
2012. 12. 21. 09:02

Elminster szerint nem film, a képkockák sorozata.


Nem!
Konkrétan az adott "videóval" kapcsolatban állítom, hogy nem egymást követő folytonos változás lefilmezését tartalmazza, hanem négy-öt eltérő vizsgálati konfiguráció egy-egy képeiből lett összefűzve. Az egyes képek között órák, napok vagy mittudomén mennyi idők teltek el, amíg a berendezést áthangolták.

Tehát a "videón" nem az elektron konkrét megvalósuló mozgása látszik, hanem az, hogy az elektron-állóhullám miként reagál az infravörös lézer gyorsan változó elektromágneses terére. De ehhez a különböző fázisokat külön-külön detektálták és nem egy folytonos képsorozatot készítettek!
A hülyegyerekek kedvéért: egy ló futását rögzíteni lehet úgy is, hogy naponta egy-két fényképet csinálunk róla valami trükkösen állítható időzítő szerkezettel. Minden fénykép a mozgás más-más fázisát örökítette meg attól függően, hogy az időzítőt mire állítottuk. Amikor megvan az összes fénykép, akkor a mozgás szerint(!) időrendbe rendezve egy "videót" lehet belőle szerkeszteni. De ez nem a ló mozgásának a konkrét filmfelvétele lesz!
Gézoo
2012. 12. 21. 07:33

Zooltan,

Te ugye nem olvasod el azt amire válaszolsz, mert azt sem figyeled amit írsz?

Elminster szerint nem film, a képkockák sorozata. Tuaregoval megpróbáltuk megismertetni Elminsterrel, hogy a film, az állókép kockák sorozata.
zooltan
2012. 12. 20. 22:05

Lehet, hogy ő jobban tudja?
Az a "film" ezek szerint úgy készült, hogy bizonyos időközönként exponálnak, majd folyamatként levetítik. Így a "hétköznapi" filmnek megfelelően, folyamatos mozgásnak látszik. Pl.: Virág kinyílik, azt is úgy "kockázzák", és egy perc alatt több órás történést mutat be.
Uff, én szóltam, ahogy Suhanónyíl mondaná... :))

Gézoo
2012. 12. 20. 21:50

Zooltan1,

Nekem is, aztán én is a fiamnak, de itt Elminsterről volt szó. Szerinte a linkelt film nem film, csak állóképek sorozata.

Nem olvastad?
zooltan1
2012. 12. 20. 21:34

Gézoo!
Apuka, Anyuka nem vetítettek neked DIA filmeket gyerekkorodban?
Azok álló képek, csak hogy ne rohangásszál! :))

zooltan
Gézoo
2012. 12. 20. 21:00

Húúú, képzeld! Ha nem állnak a kockáin a képek akkor én nem is tudok utánuk futni, ezért nem látom filmnek.
Tuarego
2012. 12. 20. 19:15

Egyrészt a "film" nem film, hanem állóképek sorozata


Én már láttam olyan filmet (régebben csak ilyeneket vetítettek), ami állóképek sorozata.
előző 14/28. oldal 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19következő Ugrás a(z) oldalra