[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


Einstein buktája

Socratus - 2007. 04. 27. 17:52 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 197/1057. oldal 194 195 196 197 198 199 200 következő Ugrás a(z) oldalra
1xű
2009. 08. 18. 08:12

Nincs ilyen.
1xű
Elminster
2009. 08. 18. 09:39

Na most aztán tort ül a fizikai tudatlanság. Jól összejöttetek ti, akik még egy fizika érettségin is elhasalnátok, hogy megmondjátok a tutit. Az persze nem számít, hogy veletek, holdkórosokkal ellentétben a Maxwell-egyenletekre, a relativitás elméletekre és a kvantumfizikára alapuló HIVATALOS tudomány képes működő gyakorlati alkalmazásokat lerakni az asztalra.

Silvertooth kisérlet egy kalap szar. Senkinek nem sikerült megismételnie, Silvertooth nem végzett elfogadható hibaanalízist, így az eredménye biztosan szimpla mérési hiba. A publikációja pedig az elbaltázott kísérlet kozmetikázásának ékes példája.

Kráter csillagkép pedig nincs!
Ez olyan mértékű ostobaság megnyilvánulása, hogy az eszem megáll. Az a csillagkép latinul Crater, magyarul pedig Serleg!
Privát Emil
2009. 08. 18. 14:43

"van a Michelson interferométer. De NE FORGASSA senki, mert akkor nem mér semmit. "

Megjegyzem fél éven át nem nyúltak hozzá, mégis forgott, mégpedig naponta kb. 360 fokot fordult, a Föld tengelyforgása folytán. Igen.

Privát Emil
2009. 08. 18. 16:09

"Ha tudsz olyan kísérletet, amelyben a Földhöz képest mozgó rendszerben (hajón, vonaton, repülőn, űrhajón) is megmérték a fény sebességét, és ugyanannyinak találták, mint a Földi rendszerben, akkor írd le légyszíves."

A Föld forgástengelyéhez, ill. tömegközéppontjához képest eleve mozog az anyaga. Vannak a felszínén több száz m/sec sebességű laboratóriumok is.
1xű
2009. 08. 18. 16:38

Nagyon nehéz egy megkövesedett geocentrikus, sőt, "geostacionárius" világképpel szemben érvelni.
1xű
demokritosz
2009. 08. 18. 17:55

1xű,

"Nagyon nehéz egy megkövesedett geocentrikus, sőt, "geostacionárius" világképpel szemben érvelni.
1xű "

Nincs is értelme. A valódi kérdés ugyanis nem az, hogy a geocentrukus világkép jó-e vagy nem. Hiszen a Föld felszínén minden geocentrikusan viselkedik. A leejtettegy testek a Föld (közepe) felé esnek. De a Föld felszínéről felemelkedve is a Föld jelenti a középpontot. A műholdak például a Föld középpontja körül keringenek. Vagyis itt is érvényesül a földközpontúság. Tehát a geocentrikusság egész biztosan igaz egy bizonyos távolságig.

A valódi kérdés az, hogy hol van az a határ, ahol már nem a fölközéppontúság érvényesül.

Ez a határ pedig pontosan meghatározaható.
demokritosz
2009. 08. 18. 17:59

1xű,

"Nincs ilyen.
1xű "

Ha nehezen is de kimondtad: Nincs olyan kísérlet, amelyben a Földhöz képest mozgó rendszerben is ugyanazt a fénysebességet mérték volna, mint a Földön.

Az állandó fénysebesség einsteini elvét tehát egyetlen kísérlet sem támasztja alá.

Ez az első lépés a megvilágosodás felé.
1xű
2009. 08. 18. 18:29

Nem. Azt mondtam, villamoson végzett kísérlet nincs.
Az állandó fénysebesség elvét rengeteg kísérlet támasztja alá.
Nézz utána.
1xű
1xű
2009. 08. 18. 18:30

Dehogyis esnek a Föld közepe felé. Nézz utána.
1xű
demokritosz
2009. 08. 19. 09:31

1xű,

"Dehogyis esnek a Föld közepe felé. Nézz utána. "

Hát persze. A Hold felé esnek. De csak akkor, amikor telehold van, és nagyobb a Hold.

A gyócceredet bevetted?
demokritosz
2009. 08. 19. 09:37

1xű,

"Ha tudsz olyan kísérletet, amelyben a Földhöz képest mozgó rendszerben (hajón, vonaton, repülőn, űrhajón) is megmérték a fény sebességét, és ugyanannyinak találták, mint a Földi rendszerben, akkor írd le légyszíves. " -írtam én.

Erre te: "Azt mondtam, villamoson végzett kísérlet nincs. "

Teljesen értelmes válasz. Már persze a relativitáselmélet hatókörén belül. Esetleg hozzátehetted volna, hogy a 6-os villamoson nincs. Így teljesen korrekt lenne.

"Az állandó fénysebesség elvét rengeteg kísérlet támasztja alá. "

De egyet sem tudsz mondani. Vajon miért?

1xű
2009. 08. 19. 10:14

Tudnék, csak nem akarok. Tele van velük a szakirodalom, és ott a sok berendezés, amit ennek figyelembevételével terveztek, és úgy működik, ahogy tervezték.
1xű
1xű
2009. 08. 19. 10:16

Ha egy nagy magasságból nulla kezdősebességgel leejtek egy testet, akkor az görbe pályán esik. A sebességvektora nem mutat a testet a Föld középpontjával összekötő egyenebe.
1xű
Elminster
2009. 08. 19. 11:14

"Az állandó fénysebesség elvét rengeteg kísérlet támasztja alá. "

De egyet sem tudsz mondani. Vajon miért?


Kisegítem 1xű-t. Itt vannak a kísérletek, néhányuk az online publikációjukkal együtt. Olvasgassál!
http://math.ucr.edu/home/baez/physics/Relativity/SR/experiments.html#Tests_of_Einsteins_two_postulates

(Ugyanott még számtalan igazoló kísérlet fel van sorolva a speciális relativitáselmélet jóslatainak igazolásáról.)
demokritosz
2009. 08. 19. 13:56

1xű,

"Tudnék, csak nem akarok. Tele van velük a szakirodalom..."

Hát persze. Mert ha leírnád, akkor kiderülne, hogy egyik sem bizonyíték.
1xű
2009. 08. 19. 14:03

Minek írjak én, mikor a világ tele van ilyen mérésekkel, egyebekkel.
Olvasgassad el Elminster előző hsz.-abeli linket, és nézz utána.
1xű
demokritosz
2009. 08. 19. 14:06

Elminster,

Megnéztem. Itt nem arról van szó, hogy a fénysebesség mindenféle sebességű testhez mérve ugyanannyi lenne. Itt izotrópiáról van szó, ami azt jelenti, hogy a fénysebesség nem függ attól, hogy milyen irányban méred.

Szó van továbbá az MM kísérletről, amelyről már elismerték, hogy szintén nem bizonyíték a fénysebesség rendszerfüggetlenségére.

Légyszíves írj le te magad, a saját szavaiddal egy olyan kísérletet, ahol megmérték a fény sebességét a Földhöz viszonyítva (ilyen az összes fénysebesség mérés), majd egy másik kísérletet, amelyben a Földhöz képest mozgó testen (vonaton, hajón, villamoson, repülőn, űrhajón) szintén megmérték a fénysebességet, és ugyanannyinak találták, mint a Földön mérve.

Ez lenne a bizonyíték arra, hogy az egymáshoz képest mozgó rendszerekben is ugyanannyi a fény sebessége.

Tudsz ilyen kísérletről, vagy nem?
cyprian
2009. 08. 19. 14:51

Römer méréseiről elfeledkeztél? Erről már beszéltünk.
Römer mérései függetlenek bármilyen elmélettől, vagyis nem a relativitáselmélet kísérleti bizonyítása, hanem teljesen függetlenül állapítja meg a fénysebesség állandóságát, ezért különleges.

A mérés ötlete még Maxwelltől származott, aki a Napunk éterbeli sebességének a kimérésére dolgozta ki. A mérés elve az alábbiak szerinti.
A Nap mozog az éterhez képest bizonyos sebességgel. Körülötte kering a Jupiter. A Jupiter fénye különböző sebességgel kellene érkezni hozzánk, hiszen hol hozzáadódik a Nap sebessége, hol levonódik, attól függően, hogy a Jupiter a Nap éterbeli mozgásához képest azonos, vagy ellenkező irányba halad.
Végső soron attól függene a hozzánk érkező fény sebessége, hogy a Jupiter milyen szöget zár be a Nap éterbeli pályájával. Ez azt jelenti, hogy a Jupitertől érkező fény sebessége minden időpillanatban megváltozik. Ezt a sebességváltozást Doppler-effektus alapján interferencia kimutatásával ellenőrizni lehet. Ha sebességváltozás van, akkor szétesik a beállított interferencia. A méréseket Römer végezte el először.

A mérések szerint az interferencia állandó marad, vagyis a Jupiterről beérkező fény sebessége mindig állandó. Maxwell ötletével tehát nem lehetett kimutatni a Nap éterbeli sebességét, viszont lett egy elméletektől független mérésünk a fénysebesség állandóságának kimutatására.
Elminster
2009. 08. 19. 15:21

Légyszíves írj le te magad, a saját szavaiddal egy olyan kísérletet, ahol megmérték a fény sebességét a Földhöz viszonyítva (ilyen az összes fénysebesség mérés), majd egy másik kísérletet, amelyben a Földhöz képest mozgó testen (vonaton, hajón, villamoson, repülőn, űrhajón) szintén megmérték a fénysebességet, és ugyanannyinak találták, mint a Földön mérve.


Ugyanazt a fénysugarat fizikailag lehetetlen két helyről megmérni, mint egy puskalövedéket, pedig neked az lenne a "bizonyíték". Amikor a fénysugarat valaki detektálja, akkor az a fénysugár elveszett, úgyhogy a fenti kísérleti konfiguráció követelményed ostobaság. (Akkor is ostobaság, ha úgy gondoltad, hogy mérnek egy sebességet a laborban egy mikrohullámú üreg-rezonátorral, majd az egész berendezést felcuccolják egy repülőre és ott is mérnek egyet. A kísérlet semmit nem bizonyítana és elárulom, pontosan ugyanazt a végeredményt mutatná.)
Viszont ott van az idelinkelt a kísérleti eredmények között a mozgó forrásból származó fény sebességmérése is, az ugyanis két eltérő mozgásállapotú rendszert tartalmaz. Feltételezve, hogy a fénysugár a forráshoz képest c sebességgel indul (mással nem is tehetné, hiszen a forrás a saját rendszerében nyugalomban van), akkor a megfigyelő számára, akinek a rendszerében a forrás v sebességgel halad, a fény sebességét a c+kv általános képlettel írhatjuk le. Na itt a k tényező meghatározása a fontos. Az einsteini posztulátum és nem mellékesen a Maxwell-egyenletek következményeként k=0 a feltételezett érték. A kísérletek és mérések jelenleg a k értékére 10^-7 - 10^-9 nagyságrendű felső határt mutatnak. Azaz annak aki nem értené mit jelent ez: a mérési hibahatárt is figyelembe véve a k biztosan kisebb ezeknél a nullához nagyon közeli értékeknél.
A mozgó forrásból származó fény sebességmérése megmutatta, hogy a fény sebességét nem (vagy csak elenyésző nagyságrendben) befolyásolja az objektumok mozgásállapota, azaz a fénysebesség bármely mozgásállapotú rendszerben mérve 10^-7 pontossággal azonos. Ez persze nem pontosan az einsteini posztulátumból eredő k=0 , de a mérési pontosság eddig csak a k<10^-7 eredményt tette lehetővé.
csillagász
2009. 08. 19. 15:29

A mérés ötlete még Maxwelltől származott, aki a Napunk éterbeli sebességének a kimérésére dolgozta ki.
A méréseket Römer végezte el először.


Jó szokásod szerint méretes baromságokat hablatyolsz.

Ole Römer (1644 - 1710)
James Clerk Maxwell (1831 - 1879)
előző 197/1057. oldal 194 195 196 197 198 199 200 következő Ugrás a(z) oldalra