[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


TÖRTÉNHETETT-E MÁSKÉNT A VILÁGEGYETEM SZÜLETÉSE?

aszterix - 2007. 01. 14. 01:06 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 423/430. oldal 420 421 422 423 424 425 426 következő Ugrás a(z) oldalra
thecore
2008. 06. 07. 06:54

amelyek..
thecore
2008. 06. 07. 06:54

"de csak lokalis(helyi) megfigyelok vannak"

E helyett helyesebb az, hogy csak lokalis inerciarendszerek vannak, amilyek szabadon esnek.
Mennyivel egyertelmubb leirni valamit egy keplettel..
thecore
2008. 06. 07. 06:14

A vakum energiasurusegenek kozvetlen mereserol nem tudok.
thecore
2008. 06. 07. 06:11

Nincs szukseg a kimutatasara, mondhatni kovetkezik az altalanos relativitasbol.
Ismert, a specialis relativitas szerint a feny sebessege allando minden inercialis megfigyelo szamara. Az altalanos relativitasban ez at lett fogalmazva, ott is allando ugyan, de csak lokalis(helyi) megfigyelok vannak, es csak ezekre ervenyes a fenysebesseg allandosaga.
Emiatt lokalisan nem is mutathato ki a valtozas, mint irtam itt valahol.

Ha bele gondolsz, hogy az ido lelassul a gravitalo tomeg kozeleben, de a feny ugyan ugy 300000 km/s el halad, mar ez sugallja, hogy lassult a feny. (Miert? Mert a tavoli megifgyelo szerint az az 1 masodperc lehet hogy neki 2, emiat ez az ertek neki 300000km/2s ami 150000km/s. Ehhez jon meg a tavolsagok megvaltozasa, de ne bonyolitsuk,)
Ezt a lassulas csak egy, a tomegtol tavoli megfigyelo eszlelheti/ szamithatja.

Egy referencia a sok kozul:
http://www.physlink.com/education/askexperts/ae13.cfm
Privát Emil
2008. 06. 06. 23:05

"A feny terjedesi sebessege fugg a helyi vakum energiasurusegetol. Egy bolygo kozeleben egyre nagyobb lesz ez az energiasuruseg, ami miatt a feny lelassul."

Írd meg kérlek, hogy elvben/gyakorlatban miként mérhető a "vákuum energiasűrűsége". S írd meg légy szíves azt is,, hogy eddig kik mutatták ki - s hogyan - a fény lelassulását vákuumban.
thecore
2008. 06. 05. 06:18

"Ezek szerint a gravitáció mondja meg az atomórának, hogy mekkora frekvenciával rezegjen. De hogyan tudja az atomóra megváltoztatni a frekvenciáját csak a fenti megfigyelő számára?"

A feny terjedesi sebessege fugg a helyi vakum energiasurusegetol. Egy bolygo kozeleben egyre nagyobb lesz ez az energiasuruseg, ami miatt a feny lelassul. Helyileg ez nem veheto eszre, ugyanis az ido mulasat a feny szabalyozza.
Hogyan?
Mar a masik topikban irtam, hogy a feny nem ballisztikusan terjed, emiatt ha pattog ket tukor kozott, es a ket tukor mozog(fenyora), akkor a periodusido nagyobb lesz, mintha allnanak a tukrok. Lassabban fog jarni az ora.
Es akkor mi van? Kit erdekel a fenyora, mondhatnank.
Nagyon is erdekes, ugyanis az anyagot bozonok tartjak ossze, egesz spinu reszecskek, amelyek a foton rokonai. Ezek mind ugy viselkednek az anyagon belul, mintha fenyorak lennenek. Pl az atomban az elektront foton tartja meg, a proton kvarkjait gluonok tartjak ossze.
Ebbol kovetkezik, hogy minden folyamat lelassul az anyagban, ha csokken helyileg a feny terjedesi sebessege.

Emiatt csak egy tavoli megfigyelo veheti eszre, hogy valami nem stimmel a tomeg kozeleben.
Privát Emil
2008. 03. 14. 21:09

"Olyan vagy akár a felolvasó lexikon."

Fura vélemény, hisz én igen ritkán szoktam könyvekből vett példákkal előhozakodni.
csimbe
2008. 03. 14. 20:18

Üdvözlet Emil.
Olyan vagy akár a felolvasó lexikon. Sokat tanulok a fórumon az olyan válaszadóktól, mint például Privát Emil a precízen megmagyarázó. Kösz a válaszokat.
Privát Emil
2008. 03. 14. 15:55

"A Nap és a Merkúr távolsága az amelytől kevesebb az a táv amelyen már nincs érzékelhető változás (nagyítólencse) a dolgok méretében, vagy ettől több? "

Ezt nem értem.
Privát Emil
2008. 03. 14. 15:52

"Ha a megszokott terjedelemtől és a normális ütemtől eltérőnek érzékelünk valamit, az nem érzékcsalódás?"

A szóban forgó esetben nem az.
Érzékcsalódás szerintem az amit álomban, hipnózisban, sötétben/ idegkimerültségben, ill. szokatlan körülmények közepette - pl. narkózisban, vagy extrém fizikai körülmények közt vagy bizonyos betegségek következtében élünk át. De okozhatnak ilyesmit hangok, képek/ábrák is, s vsz. még sokminden egyéb.

Közismert "optikai csalódás", hogy az egyenes és párhuzamos vonatsínek a távolban összeérnek.
De nem érzékcsalódás pl. előttünk elhaladt száguldó szirénázó jármű hangjának frekvenciaváltozása.

Visszatérve a szóban forgó esetre:
Nem érzékcsalódás a tőlünk lentebbi óra számunkra lomhább volta, mert ha felkerül hozzánk - vagy lemegyünk hozzá - kevesebbet mutat.
Kérdéses viszont, hogy tényleg hosszabb e 1m-nél egy lenti vízszintes méterrúd.
Mindenesetre ha fentről 1-1 - egymástól 1m-re lévő - párhuzamosra belőtt fénysugarat küldünk rá, úgy néz ki igen, hosszabb.
(szemben a fentebbi vasúti esettel ahol az jön ki nem).

csimbe
2008. 03. 14. 06:27

"Igen a gravitáció mondja meg, mégpedig a következő módon - a távoli megfigyelő által beláthatóan: Ő azt tapasztalja távolról, hogy a lentebbi gravitációban minden nagyobb - terjedelmesebb - a szokottnál.
Benyomása, hogy nagyítólencsén át látja a lenti dolgokat.
Pl. egy lenti fénysebességmérő készülék tartozékát - a méterrudat is hosszabbnak látja. E "hibás" méterrúd azonban mégsem vezet hibás méréshez odalent, mert a készülék atomórái viszont a "normálisnál" lomhábban járnak - fentről megfigyelhetően.
(S ama atomórák ún. üregrezonátora is nagyobb a "kelleténél"...) "

Ha a megszokott terjedelemtől és a normális ütemtől eltérőnek érzékelünk valamit, az nem érzékcsalódás? A Nap és a Merkúr távolsága az amelytől kevesebb az a táv amelyen már nincs érzékelhető változás (nagyítólencse) a dolgok méretében, vagy ettől több?
Privát Emil
2008. 03. 13. 20:59

"Mekkora az a távolság a lent és fent között, ahol megszűnik az érzékcsalódás, eltűnik az olyan mintha? Most ne vegyük figyelembe azt, hogy fentről nézve ilyen, vagy lentről nézve olyan? Mikor és miért szűnik meg a szemlélő megtévesztettsége? "

Jelzem, nem érzékcsalódásról van szó.
A kérdésre térve : az ehhez megfelelő távolság nagyságrendileg a Merkur - Nap(tömegközéppont) távolsága.
csimbe
2008. 03. 13. 13:40

Mekkora az a távolság a lent és fent között, ahol megszűnik az érzékcsalódás, eltűnik az olyan mintha? Most ne vegyük figyelembe azt, hogy fentről nézve ilyen, vagy lentről nézve olyan?
Mikor és miért szűnik meg a szemlélő megtévesztettsége?
Privát Emil
2008. 03. 13. 11:44

"Ha a gravitáció az oka annak, hogy eltorzul az érzékelő képességünk és ezt biztosan tudjuk, akkor miért tekintjük torzultnak, deformáltnak a "lenti" eseményeket?"

A gravitáció a lentről érkező jelekre úgy hat mintha optikai lencsén át érkeznének. De ennél többről van szó, hiszen a lent zajló események lassultsága is tapasztalható fentről. És ez nem tekinthető egyszerűen optikai csalódásnak, mert pl. ha felhúzzuk a korábban leeresztett órát, akkor egyértelműen kiderül, hogy valóban lassabban járt odalenn.

A dolog fordítottja esetén - azaz ha lemegyünk a mélybe, akkor a fenti órát gyorsabban járónak látjuk. S ha felmegyünk hozzá, azt tapasztaljuk, hogy tényleg gyorsabban járt. S persze a Világ is sebesebben "öregedett" számunkra, mialatt lent voltunk.

Egyéb:
Bár fekete lyuk eseményhorizontja felett pár méterrel tartózkodni álló helyzetben senki/semmi nem tudna, de ha feltesszük, hogy csoda folytán mégis, akkor ott ezek volnának észlehetők:
- minden ami fent van, nagyon közel van - összesűrűsödve.
- a csillagok rövid udeig pusztító gammasugarakat sugároznak, majd hirtelen kihúnynak.

Ez utóbbi arra utalna, hogy a Világegyetem csillagai meghaltak.
csimbe
2008. 03. 13. 06:44

Ha a gravitáció az oka annak, hogy eltorzul az érzékelő képességünk és ezt biztosan tudjuk, akkor miért tekintjük torzultnak, deformáltnak a "lenti" eseményeket? Ha előre számolunk a gravitáció megtévesztő hatásával, akkor nem az lesz természetes számunkra amit tapasztalunk? A testek méretváltozása, az idő lassulása természetes folyamatok egy relatív szemléletmód számára. Viszont semmit sem tudunk biztosan és ezt el kell fogadnunk. A bizonytalanság, a bizonyítatlanság pedig a hit erejét növeli.
Privát Emil
2008. 03. 12. 18:38

"Ezek szerint a gravitáció mondja meg az atomórának, hogy mekkora frekvenciával rezegjen. De hogyan tudja az atomóra megváltoztatni a frekvenciáját csak a fenti megfigyelő számára?"

Igen a gravitáció mondja meg, mégpedig a következő módon - a távoli megfigyelő által beláthatóan: Ő azt tapasztalja távolról, hogy a lentebbi gravitációban minden nagyobb - terjedelmesebb - a szokottnál.
Benyomása, hogy nagyítólencsén át látja a lenti dolgokat.
Pl. egy lenti fénysebességmérő készülék tartozékát - a méterrudat is hosszabbnak látja. E "hibás" méterrúd azonban mégsem vezet hibás méréshez odalent, mert a készülék atomórái viszont a "normálisnál" lomhábban járnak - fentről megfigyelhetően.
(S ama atomórák ún. üregrezonátora is nagyobb a "kelleténél"...)

"Ráadásul az eseményhorizontról nem is lehet kommunikálni a fenti megfigyelővel?"

Onnan már nem. Ott minden folyamat állni látszik fentről nézve.

"Ezek a fránya anyagiak azt tesznek velünk megfigyelőkkel amit csak akarnak? "

Úgy van.

"Van egyáltalán akarata az anyagnak?"

Erre sajnos nem tudok okos választ adni, mert az akarat fogalmát mindmáig nem érzem tisztázottnak.
Csak tippelni tudok mit szoktam akaratnak vélni: Rég megírott/kialakult program kihatását egynémely újra testet öltött szellemlények viselkedésére... :) ???
csimbe
2008. 03. 12. 07:09

Ezek szerint a gravitáció mondja meg az atomórának, hogy mekkora frekvenciával rezegjen. De hogyan tudja az atomóra megváltoztatni a frekvenciáját csak a fenti megfigyelő számára?
Ráadásul az eseményhorizontról nem is hajlandó kommunikálni a fenti megfigyelővel?
Ezek a fránya anyagiak azt tesznek velünk megfigyelőkkel amit csak akarnak? Van egyáltalán akarata az anyagnak?
Privát Emil
2008. 03. 11. 18:15

Tovább indoklom új álláspontomat:
A fekete lyuk rendkívüli energiatároló, mégpedig amiatt mert nem sugározza ki ami energiát csapdába csalt.

Erre jön valaki és azt mondja: De, de sugároz az, csak a sugarak totálisan "elfáradnak" mire valahova felérnek.

Erre én: E felfogással nem érthetek egyet, mert tudtommal az eseményhorizont felett sehol - pl. már 1cm magasságban sem - lehetne lentről jövő sugárzást észlelni! S ennél kisebb távolságból sem, legalábbis elméletileg nem. Tehát maradjunk inkább abban, hogy nem sugároz energiát.

S akkor maradjunk abban, hogy lenti rádióadó jele se fárad, hanem eleve gyengébben sugároz az adó számunkra fentiek számára.
Privát Emil
2008. 03. 11. 18:03

Alaposabban belegondoltam és már nem merem állítani, hogy gravitációból érkező fény útközben veszít energiájából.
E felfogással gyakran találkozni, ilyesféle megfogalmazásban:
Nem csak a lentről fellőtt lövedék veszít energiájából útja közben, hanem a fény is. De míg a lövedék esetében az ő sebessége csökken - s ezzel összefüggésben a mozgási energiája csökken, addig a fény esetében ez történik: Az ő sebessége nem csökken, viszont csökken az energiája.

Na itt - ezen utóbbinál bibi van! Hogy mi a bibi, azt csak közvetett módon tudom indokolni - egy gondolatkísérlettel.
Leengedünk egy 1GHz-es mikrohullámú adót egy nagyon erősen gravitáló égitest felszínére, majd fentről mérjük a hozzánk érkező jel frekvenciáját.
A relativitáselmélet szerint valamelyest alacsonyabb frekvenciát kell kapnunk - s egyúttal ezzel arányosan kisebb teljesítményt. (tehát a vett jel amplitodúja is kisebb kell legyen)
Most hozzáteszem, hogy egy atomóra biztosítja odalent a kibocsájtott frekvencia pontosságát. Ez az atomóra vsizont fentrő vizsgálgatva folyamatosan késik! (ez is az elméletből következő állítás)

Namost ezek után nyugodtan állíthatom, hogy a rádiójel frekvenciája ill. teljesítménye egyáltalán nem csökken mialatt lentről felér, hanem eleve kisebb frekvenciával sugározza az adó (és kisebb teljesítménnyel), ugyanis az őt kontrolláló atomóra lomhábban jár legalábbis fentről tekintve.

S így akkor állíthatom, hogy az úgynevezett gravitációs vöröseltolódás nem a fény "fáradásából" adódó jelenség.

Hogy mégis ez terjedt el, az amiatt történhetett, mert sokak számára szimpatikus ötletnek tűnt egyazon magyarázattal elintézni fellőtt testek - ill. EM hullámok fent mérhető kisebb teljesítményét.

Tehát mégegyszer az EM hullámról: eleve gyengébben sugároz az adó.

És nézzük most ugyanezt fekete lyuk esetére vonatkoztatva:
Az én felfogásom szerint amiatt nem sugároz, mert minden folyamata áll. Azaz semmi nem rezdül az eseményhorizontja szintjén - fentebbi szinten lévő nyugvó megfigyelő szerint/számára.
madarfutty
2008. 03. 09. 16:16

Akkor el kellene dönteni, hogy a vöröseltolódás Doppler elvvel, vagy vagy fény kifáradással magyarázható.
előző 423/430. oldal 420 421 422 423 424 425 426 következő Ugrás a(z) oldalra