[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


Einstein buktája

Socratus - 2007. 04. 27. 17:52 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 538/1057. oldal 535 536 537 538 539 540 541 következő Ugrás a(z) oldalra
caputo72
2011. 09. 26. 14:36

Ilyenkor jön az " engem nem győzött meg" szlogen . :))
taxidrv
2011. 09. 26. 14:53

Nem ér rá. Várja az állatorvost.
SChaba
2011. 09. 26. 14:56

Mit vársz egy "szmötyi"-től? :-)
dubito
2011. 09. 26. 15:27


Hallo Tuarego,

Nézd bizonyítva semmi sincs. Valóban nagy a vita, de hogy le van már írva a "gyorsulva tágulás" az nem igaz! Komoly érvek szólnak az elképzelések mellett, de hát TÉNY halvány fogalmunk sincs mi a csoda lehet ez a "vákuum energia".

Az 1a szupernovák mellett van más bizonyíték is!!

http://www.sg.hu/cikkek/82127/valos_a_sotet_energia

S G hu
Informatika és Tudomány


Valós a sötét energia

2011. május 20. 12:25, péntek
Egy csúcstechnikát alkalmazó nagy csillagászati felmérés első eredményei megerősítették a rejtélyes sötét energia az univerzum tágulására gyakorolt gyorsító hatását.

A mostani felfedezése több mint 200.000 galaxis tanulmányozásán, és két különböző észlelési módszeren alapul. A nemzetközi kutatócsoportok a brit Királyi Csillagászati Társaság szaklapjában publikálták tanulmányaikat, melyek alátámasztják az[u] általánosan elfogadottnak tekinthető elméletet, ami szerint a sötét energia egy konstans erőként egységesen hat a világegyetemre, táplálva gyorsuló tágulását. Ezzel egyúttal tovább gyengült annak az alternatív elméletnek a támogatottsága, ami a gravitációt nevezi meg a tágulást vezérlő erőnek. A gravitációt a nagy távolságokra taszító, nem pedig vonzó erőként feltüntető alternatív változat megingatná Albert Einstein gravitációs elméletét.

A legfrissebb eredmények 2006-ban kezdődött és az idén befejeződött WiggleZ elnevezésű galaxis felmérésből származnak. A WiggleZ a NASA Galex (Galaxis Fejlődés Kutató) űrtávcsövének és az Ausztráliában felállított Anglo-Ausztrál Távcső adatait használta. A felmérés minden korábbinál nagyobb méreteken térképezte fel a galaxisok eloszlását, 8 milliárd évre tekintve vissza az időben, ami több mint fele az univerzum korának. A csillagászok által alkalmazott egyik megfigyelési mód a galaxisok eloszlási sémáit, az úgynevezett "barion akusztikus oszcillációkat" vette alapul. A másik módszer a galaxis halmazok kialakulásának sebességére fókuszált.


A Galex és az Anglo-Ausztrál Távcső adataiból készült tanulmányok szerint a sötét energia (lila) egy konstans erőként uralja a gravitáció hatásait (zöld)

A sötét energia koncepciója az 1990-es években alakult ki, a távoli szupernóvák tanulmányozása kapcsán. Létezése bizonyítatlan maradt, az új tanulmány eredményei azonban független megerősítéssel szolgálhatnak arra vonatkozóan, hogy ez az energia áll a galaxisok különös viselkedése mögött, ami ellensúlyozva a gravitációs vonzást erős negatív nyomást fejt ki, ezáltal távol tartja egymástól a csillaghalmazokat. "A sötét energia hatása olyan, mint amikor feldobunk a levegőbe egy labdát, ami ahelyett, hogy visszaesne, egyre nagyobb és nagyobb sebességgel száll az ég felé" - magyarázta dr. Chris Blake, az egyik tanulmány társszerzője, a melbourne-i Swinburne Műszaki Egyetem kutatója. "Az eredmények arról árulkodnak, hogy a sötét energia egy kozmológiai állandó, ahogy Einstein feltételezte. Ha a gravitáció lenne a ludas, akkor nem látnánk ezeket a konstans hatásokat az időben"

Az elméletek szerint a kozmoszt a sötét energia uralja, körülbelül 74 százalékát téve ki az univerzumnak. A valamivel kevésbé rejtélyes sötét anyag 22 százalékkal járul hozzá világegyetemünkhöz, míg a "hagyományos" anyag, ami minket, az élőlényeket, a bolygókat és csillagokat alkotja, mindössze 4 százalékot tesz ki.

A Galex a fényes, fiatal galaxisok azonosításában segített, melyeket az Anglo-Ausztrál Távcsővel vizsgáltak, egyenként határozva meg a galaxisok fényével kapcsolatos információkat, a műszerrel dolgozó csillagászok a galaxisok közötti távolságok sémáit tanulmányozták. Az univerzum szerkezete kis sűrűségfluktuációkból alakult ki. Az egészen korai univerzum sűrű anyagában a fluktuációk hanghullámok formájában voltak jelen, lenyomatokat hagyva a galaxisok sémájában, ennek hatására a galaktikus párokat körülbelül 500 millió fényév választja el egymástól. Blake és csapata ezt használta egyfajta mérőrúdként a galaxis párok Földtől számított távolságainak meghatározásához. Akárcsak a szupernóva tanulmányokat, a távolság adatokat is a galaxis párok távolodási sebességeivel kombinálták, ami ezúttal is azt bizonyította, hogy az űr szövete egyre gyorsuló ütemben nyúlik.


Az univerzum tágulásának két mérési módszere, balra a szupernóvákon alapuló "standard gyertya" módszer, jobbra a "mérőrudas" megoldás, ami a galaxis párokat vizsgálja

A csillagászok a Galex adataiból készülő háromdimenziós galaxis térképet is felhasználták a galaxis halmazok növekedésének tanulmányozásához. A halmazok gravitációja új galaxisokat vonz, a sötét energia azonban látszólag széttolja ezeket. A tudósoknak sikerült megmérniük a sötét energia taszító erejét is. "A csillagászok által az elmúlt 15 évben elvégzett megfigyelések hozták a fizika egyik legmegdöbbentőbb felfedezését: az univerzum tágulása, amit az ősrobbanás váltott ki, gyorsul" - mondta John Morse, a NASA asztrofizikai részlegének igazgatója. "Teljesen független módszerek alkalmazásával a Galex adatai megerősítették a sötét energia létezésébe vetett hitünket"
caputo72
2011. 09. 26. 18:41

Vagy ha te többet tudsz, mond meg légy szíves, hogy ez a sötét energiának nevezett valami, milyen anyagféle, anyag-e egyáltalán, vagy esetleg valami egyetemes kölcsönhatás, de akkor meg mi a hordozó közege, eleme?...Ezek olyan alapkérdések, amiknek megválaszolása nélkül szellemi hazardírozás ezt megalapozott ténynek venni-


Azért kell tényként kezelni, mert a preciziós műszerek mérései, azt jelzik van valami ami a gravitáció ellenében dolgozik, ''szétfesziti'' a Világegyetemet.
Ez van, ezek a mérési adatok, amit senki nem várt. Hipotézist keresnek a felfedezett tény magyarázására. Tehát csak bizonyiték van, amire még nincs elmélet. Nem a tudosok kitalációja a sötét anyag, energia. Ugyanolyan detektálható tény mint, hogy a Föld kering a Nap körül.
Tuarego
2011. 09. 26. 21:03

Kedves dubito!

Örvendek, hogy beidézted ezt a cikket, mert ez is egyik példája annak, amikkel próbálják megdolgozni a laikus olvasókat. Egyfelől általánosságokat pufogtatnak benne, a hatalmas munkát és a hozzáértést domborítják, miszerint ennyi meg ennyi galaxist és ilyen meg olyan űrmegfigyelési programokat folytattak, de konkrétumok, számadatok nincsenek, vagy amik vannak, azok teljesen szakszerűtlen, "vad" adatok.

Nézzük például ezt a szövegrészt:

"Az egészen korai univerzum sűrű anyagában a fluktuációk hanghullámok formájában voltak jelen, lenyomatokat hagyva a galaxisok sémájában, ennek hatására a galaktikus párokat körülbelül 500 millió fényév választja el egymástól. Blake és csapata ezt használta egyfajta mérőrúdként a galaxis párok Földtől számított távolságainak meghatározásához. Akárcsak a szupernóva tanulmányokat, a távolság adatokat is a galaxis párok távolodási sebességeivel kombinálták, ami ezúttal is azt bizonyította, hogy az űr szövete egyre gyorsuló ütemben nyúlik."

Az első mondatból az sem derül ki egyértelműen, hogy a galaxis párok 500 millió éves távolságát, amit "mérőrúdként" használ, mikori állapotra kell érteni. Akkorira? Maira?...És milyen galaxispárokról lehet itt szó? Én ugyanis a szomszédos galaxisokat nevezném galaxis párnak, s a mellékelt kép is ezt próbálja sugallni. Csakhogy a galaxisok átlagos távolsága sem manapság, sem a múltban nem 500 millió fényév körül mozgott, hanem ettől nagyságrendekkel kisebb tartományban. A Tejútrendszer és az Androméda galaxis, ami egy átlagos galaxis párnak felel meg, mindössze 2,5 millió fényévre van tőlünk!...Úgyhogy teljesen érthetetlen ez a galaxis pár ügy. meglehet, hogy az eredeti tudományos közleményben másként van ez megfogalmazva, de amíg nem látom érthető formában, addig én ezt nem vagyok köteles egy ilyen szakszerűtlen bejelentésből készpénznek venni.

Egyébként csak megjegyzem, hogy a világegyetem nagyléptékű szerkezetének változását nézzük, abból egyáltalán nem az látszik dominánsnak, hogy a világ az utóbbi 5-8 milliárd éves gyorsuló tágulás hatására a "szétfröccsenés" irányába alakulna, hanem a csomósodás, szálasodás válik egyre kifejezettebbé. Ez pedig inkább amellett szól, hogy a gravitáció hatása egyre inkább érvényesül, s nem pedig egy új antigravitációs hatás (sötét energia) felülkerekedését. Az embernek néha illik elővenni a józan hétköznapi arányérzékét is, és gondoljon bele abba, hogy ha feltételezzük, hogy már 5-8 milliárd éve gyorsul tágulás, akkor hogy a búbánatba lehetnek még mindig ilyen közel egymáshoz a galaxisok?...

Továbbra is az a helyzet, hogy az ilyen ellentmondásos és szakszerűtlen közlemények számomra nem jelentenek bizonyítékot sem a gyorsuló tágulásra, sem a sötét energiára.

Tuarego
2011. 09. 26. 22:18

Ez van, ezek a mérési adatok, amit senki nem várt. Hipotézist keresnek a felfedezett tény magyarázására. Tehát csak bizonyiték van, amire még nincs elmélet. Nem a tudosok kitalációja a sötét anyag, energia. Ugyanolyan detektálható tény mint, hogy a Föld kering a Nap körül.


Azt nem mondanám, hogy ugyanolyan jól detektálható...
Az igaz, hogy a gravitáció közvetítő közegét, részecskéjét (ha van) sem tudtuk még kimutatni, de magát a gravitációt közvetlen tudjuk vizsgálni, s ebben a pillanatban is érzem, ahogy nyomom a széket. Továbbá megmértük a súlyos és tehetetlen tömeg ekvivalenciáját már kb. 29 jegy pontosságig.

A sötét energiáról viszont még egy tizedes jegy pontosságig sincsenek adataink, sőt - mint mondtam - azt sem tudjuk egyelőre, hogy valami anyagféleség-e. Azok a mérések és megállapítások, melyről beszélsz csak legfeljebb közvetett bizonyítéknak foghatók fel, amennyiben tényleg bizonyítékok, mert vannak, akiket nem győztek meg ezek.

Tehát, akárcsak a Higgs-bozon, úgy a sötét energia sincs még megtalálva, ezért semmiképpen sem tekinthetjük olyan ténynek, mint pl. a gravitációt.

dubito
2011. 09. 26. 22:56

Kedves Tuarego,

Sajnos ez volt a legutolsó magyar nyelvű cikk. Újabbakat is tudnék küldeni, de azok nem magyarul vannak, a fordítást meg nem vállalom (nem vagyok fizikus) (a német Astronews-ra iratkoztam fel, érdekes ők is mindent angolból fordítanak sőt a profok is angolul írnak MIND!).

Nézd víták vannak, de ugy néz ki, a többség inkább a sötét energiát és az univerzum gyorsuló tágulását fogadja el. Nem így áll a helyet a relativitással, ott Einstein a nyerő, az elsöprő többség Einstein elmélete szerint gondolkodik. A neutrinók "gyorsabb" mozgásán nagy a megrökönyödés..de kivárnak... és hitetlenkednek...

Szerintem a foton valóban végsebesség, de azt gyanítom, hogy egy bizonyos "anyag forma" végsebessége, (ahol foton, ill. EM sugárzás van ill keletkezik) de nem minden létező erőé.. Honnét lehetne tudni a sötét anyag mozgásának sebességét... ha nem LÁTHAT"???, ráadásul még a léte is bizonytalan. De várjuk ki a végét. Most kb, 2 évig tart az ellenőrzés ill. az ismétlés.... és nincs egyelőre meg a Higgs bozon ... anélkül pedig a standard modell félkezű óriás. Ráadásul a kvantumgravitáció lehetetlenség, mert a gravitáció nem kvantálható... hogy térgörbület lenne?? Hm nem hiszem. Ma is rejtély, mint Newton korában volt. Egyelőre mindenkinek legyen hite szerint!
Vannak persze hurosok ... de ők is a relativitást ragozzák, ott az a probléma, hogy az egyáltalában fizika e még? Az M elmélet lehet a mindenség elmélete de a MÁGIÁÉ is.
Qui vivra vera!

Ép itt az ideje, hogy 100 év után történjen végre valami a fizikában is!!
dubito
2011. 09. 26. 23:16

caputo72,

Az a baj, hogy csak részben van igazad. Persze hogy vannak csillagászati bizonyitékok a gyorsuló tágulásra, csakhogy egy időben (talán 5-8 Mrd év elött a gravitáció volt fölényben), ma ez a titokzatos erő. Csakhogy ez megint változhat ELVILEG.

Ami elgondolkoztató:

1. valóban csökken a keletkező csillagok száma.. ezt elég pontosan lehet mérni.
2. Van más erő is megfigyelve... aminek az oka egyesek szerint egy szomszédos univerzum gravitációs vonzása...

Attól félek sokkal többet NEM tudunk, mint amit tudunk. Valahogy ugy néz ki a tudásunk, mint egy kör.. ha nő a rádiusz nő a kerület is. A tudásunk a körben van... a tudatlanságunk meg a kör kerületén...így az gyorsabban nő, egyre gyorsabban (talán már exponenciálisan).

Saját vélekedésem, hogy a térben sokkal több minden van, mint a vákuum... de ez a jővő titka még. Pl. A vákuumtól lehet kölcsön kérni energiát... csak az a kikötés minél nagyobb a kölcsönvett energia annál gyorsabban kell visszaadni...
Hm és milyen gyorsan??? Ha esetleg igen nagy energiát kértem kölcsön azt fény sebesség felett kell visszaadnom?? És ha így lenne... hogyan vennénk észre. Mérni csak fénnyel tudunk egyelőre.

Ez a probléma a gravitációval is.. azt is fénnyel mérjük, ép ugy mint az időt.

Tuarego
2011. 09. 27. 00:31

Nézd víták vannak, de ugy néz ki, a többség inkább a sötét energiát és az univerzum gyorsuló tágulását fogadja el
.

Kedves dubito!

Engem nem zavar, hogy mások a sötét energiát és a gyorsuló tágulást fogadják el, de elvárom, hogy őket se zavarja, ha én meg ezt nem tartom eléggé megalapozottnak, s mást fogadok el. Amíg nincs meg a sötét energia, addig én azt mondom, hogy

De várjuk ki a végét.


Nekem is az az érzésem, hogy a közeljövőben olyan felfedezések, felismerések következnek a fizikában, amik legalább olyan jelentősek lesznek, mint Einstein relativitáselmélete volt.

Épp itt az ideje, hogy 100 év után történjen végre valami a fizikában is!!

Elminster
2011. 09. 27. 10:49

Engem nem zavar, hogy mások a sötét energiát és a gyorsuló tágulást fogadják el, de elvárom, hogy őket se zavarja, ha én meg ezt nem tartom eléggé megalapozottnak, s mást fogadok el.


Kedves Tuarego!

A logika nem az erősséged, úgy látom.

Mit csinálsz például, ha a tényleg vaksötét szobában mondjuk motoszkálást HALLASZ? Befogod a füled, és hajtogatod, hogy "nincsenek hangok! nincsenek hangok!", vagy például elnevezed a hangok forrását "sötét motoszkáló"-nak mindaddig, amíg a hangján kívül más egyéb tapasztalatod nincs róla?

Amíg nincs meg a sötét energia, addig én azt mondom, hogy

Te az első struccpolitikát folytatod a tudományos közösség olyan általánosan elfogadott mérési tapasztalatával szemben, mint amilyen a példában a puszta hang léte. A sötét energiáról fingja sincs senkinek, VISZONT KIMÉRTÉK A HATÁSÁT.

Vagy mondhatnám úgy is: veled ellentétben az intelligens emberek hallják a motoszkálást.

Megvan az, mert "halljuk a motoszkálását". Ez itten a lényeg.

Nekem is az az érzésem, hogy a közeljövőben olyan felfedezések, felismerések következnek a fizikában, amik legalább olyan jelentősek lesznek, mint Einstein relativitáselmélete volt.


Az egyik éppen kiveri a szemedet, szerencsétlen! Te viszont vakon hajtogatod, hogy "nincsen sötét energia, nincsen sötét energia."
B+, mire új felfedezésekre vársz, ha nem erre????????????????
Sőt! Látva a jelenlegi vérkonzervatív hozzáállásodat, miért reménykedsz abban, hogy elfogadod a jövőbeli új felfedezéseket valósaknak, amikor még a jelenbeli új felfedezéseket sem vagy hajlandó elismerni?
Tuarego
2011. 09. 27. 12:53

A logika nem az erősséged, úgy látom.
Mit csinálsz például, ha a tényleg vaksötét szobában mondjuk motoszkálást HALLASZ? Befogod a füled, és hajtogatod, hogy "nincsenek hangok! nincsenek hangok!", vagy például elnevezed a hangok forrását "sötét motoszkáló"-nak mindaddig, amíg a hangján kívül más egyéb tapasztalatod nincs róla?


Bizonyára eltér az én logikai érzékem a tiédtől, mert az enyém azt mondja, hogy amíg valamit csak "sötét motoszkálóként" tudok meghatározni, akkor ezt méh nem nevezem egyértelmű "felfedezésnek", hiszen még azt sem tudom, hogy "eszik-e vagy isszák". A sötét energiáról sem tudunk többet!...De természetesen lehet benne hinni, s én ezt nem bánom, s - veled ellentétben - ezért senkinek a logikai érzékét nem minősítem, de továbbra is fenntartom magamnak azt, hogy én más alternatívákat véljek hihetőbbnek.

Amennyiben már többet tudunk róla, mint hogy "sötét motoszkáló", akkor természetesen az én logikai érzékem is igazodni fog ezen új információkhoz.

Ezzel kapcsolatban szeretném eloszlatni azt a tévhitet is velem kapcsolatban, hogy én a világképembe vetett "hit" miatt ellenzem annyira ezt a gyorsuló tágulást és sötét energiát. Meg kell mondanom, hogy ezek "felefedezéséről" szóló első híradásokat én is évekig elfogadtam, s tényként, vagy legalábbis nagy valószínűségű kutatási eredményként könyveltem el. Gondoltam, hogy a "szakértők" biztosan tudják, mikor ezt megállapították. Aztán évek múlva néhány "repedés" keletkezett ebben a szépen megalkotott sötét energia - gyorsuló tágulás logikai építményében.

Egyfelől még mindig nem tudjuk a közelebbi paramétereit ennek a sötét energiának, s nekem már kezdett gyanússá válni, hogy egy olyan entitást, ami az elképzelés szerint túlnyomó a mai világegyetemben, még mindig nem sikerült megtalálni.

Másfelől olvastam néhány szakértői cikket (mint Vinkóét), amiből az derült ki, hogy azok a szupernóva távolságmérések, ami által bizonyítottnak vélik a gyorsuló tágulást, valójában nem tekinthetők bizonyító erejűnek, de legjobb jóindulattal is csak az mondható róluk, hogy nem teljesítik AZ ERŐS ÁLLÍTÁS ERŐS BIZONYÍTÉKOT IGÉNYEL elvet. Ettől kezdve a gyanúm egyre erősödött bennem, s egy-két dolognak még utánanézve alakult ki bennem az a kétkedés, amit ezekkel kapcsolatban - egyelőre - képviselek.

Továbbá azt is leírtam már, hogy önmagában a sötét energia és a gyorsuló tágulás esetleges JELENLEGI dominanciája önmagában nem feltétlenül jelenti azt, hogy a világ vég nélkül fog tágulni, mert ahogy Dávid Gyula is felsorolja egyik lehetőségként, az is egy forgatókönyvi lehetőség, hogy ez a sötét energia "kimerül", elfogy a jövőben, s akkor mégis a gravitáció veszi át a végső szót ,s összeroppanthatja a világot.
taxidrv
2011. 09. 27. 13:10

Tanulmányozhatnád Albert Einstein munkáit. Azokól világosan láthatnád, hogy nem feküdt le mindenféle feltevésnek, mérési eredménynek. Sőt éppen ez volt az alapja, hogy újat alkotott.

Most mégis azzal vádolsz itt mindenkit, mint hibás hozzáállással, hogy hasonló gondolkodást követnek. Albert Einstein is kétkedett…, mint minden felfedező…

(Hogy éne nem értek egyet az elméletével, az itt most mindegy.)

Szóval vedd elő Albert Einstein munkáit, tanulmányozd, csak utána tartsd magasba a zászlót "Mindenki utánam!!!"
Elminster
2011. 09. 27. 14:41

Albert Einstein is kétkedett…, mint minden felfedező…


Ugyanarról az Albert Einsteinről beszélünk, aki 1916 környékén bevezette a gravitációs mezőegyenleteibe a negatív energiát jelképező lambda tagot?
Tudod, azt a "szétfeszítő hatást", amit úgy tűnik, hogy végre megtaláltunk az univerzumban.

Persze Einstein (már amelyikről én beszélek) a lambdát azért vette nemnulla értékűnek, hogy egy statikus univerzumot kapjon, az nem fordult meg a fejében, hogy esetleg egy dinamikusan változó univerzumban is lehet nemnulla lambda érték.

Tulajdonképpen Tuarego a sötét energia tagadásával végül is Einsteint tagadja, hogy az Öreg hülye volt, amikor a mezőegyenletekben negatív energiájú komponenst is használt.
Tuarego
2011. 09. 27. 16:44

Tulajdonképpen Tuarego a sötét energia tagadásával végül is Einsteint tagadja, hogy az Öreg hülye volt, amikor a mezőegyenletekben negatív energiájú komponenst is használt.


Te is tudod, hogy ez nem így áll, ugyanis Einstein azonnal kidobta egyenleteiből és élete legnagyobb tévedésének nevezte a kozmológiai állandót, mihelyt tudomására jutottak olyan megfigyelések és információk, amik a táguló modell mellett szóltak. Ekkor ugyanis már semmi szükség nem volt erre, mert a tágulás biztosította ezt a gravitációval ellentétes hatást. Einstein ezután ezt haláláig nem vonta vissza, ezért minden későbbi ilyen próbálkozás, amivel megpróbálták "visszacsempészni" a kozmológiai állandót, az már nem Einstein műve.

Ugyanez megtörtént az általános relativitáselméletével is, mert abba is sok mindent belemagyaráztak, amit Einstein nem vett bele, vagy nem úgy vett bele. Nemrégen például azt próbáltátok velem elhitetni, hogy Einstein áltreléből nem olvasható ki, hogy a világ anyagilag és térben végtelen, de határ nélküli.

Márpedig nekem a kezemben van az a könyv, aminek Einstein a szerzője, a címe az, hogy A relativitás elmélete, s ebben egyértelműen leírja, hogy a világ térbeli kiterjedése szükségképpen véges. Bár ezt 1916-ban írta, s ez még a statikus modelljének idején volt, de tudomásom szerint ezt a kijelentését nem vonat vissza, vagy ha visszavonta valaki szerint, akkor azt kérem, hitelesen igazolja.

Tuarego
2011. 09. 27. 16:46

Nemrégen például azt próbáltátok velem elhitetni, hogy Einstein áltreléből nem olvasható ki, hogy a világ anyagilag és térben végtelen, de határ nélküli.


A mopndat helyesen:

Nemrégen például azt próbáltátok velem elhitetni, hogy Einstein áltreléből nem olvasható ki, hogy a világ anyagilag és térben véges, de határ nélküli.

Elminster
2011. 09. 27. 17:57

Te is tudod, hogy ez nem így áll, ugyanis Einstein azonnal kidobta egyenleteiből és élete legnagyobb tévedésének nevezte a kozmológiai állandót, mihelyt tudomására jutottak olyan megfigyelések és információk, amik a táguló modell mellett szóltak.


Ezért is géniusz Einstein. Még a "legnagyobb tévedése" is zseniális telitalálat volt. Tényleg van lambda.

Ekkor ugyanis már semmi szükség nem volt erre, mert a tágulás biztosította ezt a gravitációval ellentétes hatást.


Na látod, EZ volt Einstein legnagyobb tévedése!
Ahogy Dávid Gyula az egyik előadásában szellemesen megjegyezte: nem akkor tévedett Einstein, amikor berakta, majd kivette a mezőegyenletekből a nemnulla lambdát, hanem akkor, amikor úgy vette ki, hogy MEG SEM FONTOLTA AZT AZ ESETET, HOGY NEMNULLA LAMBDA ESETÉN MILYEN DINAMIKUS UNIVERZUMOK LEHETSÉGESEK.

Addig oké, hogy olyan lambdát feltételezünk, ami PONTOSAN ellentart a gravitációnak. De könyörgöm: a lambda nagysága elvileg bármekkora lehet! Nemcsak pontosan akkora, amekkora az egyensúlyhoz kell. Lehet persze nulla is, de lehet akkora is, ami meghaladja a gravitációt. És a mérések azt mutatják, hogy ez utóbbi a helyzet. Tiltakozhatsz, ahogy bírsz, a tény tény marad: Einstein lambdáját kimutatták kozmikus méretekben. Sötét energiának nevezték el.
Elminster
2011. 09. 27. 18:06

Nemrégen például azt próbáltátok velem elhitetni, hogy Einstein áltreléből nem olvasható ki, hogy a világ anyagilag és térben végtelen, de határ nélküli.

Márpedig nekem a kezemben van az a könyv, aminek Einstein a szerzője, a címe az, hogy A relativitás elmélete, s ebben egyértelműen leírja, hogy a világ térbeli kiterjedése szükségképpen véges.


Aztán előkerült egy szerény kis orosz egyetemi tanár, aki tiszta előítéletektől mentes elmével végigszámolta az áltrel mezőegyenleteit, és három konzekvens megoldást talált. Ebből kettő eleve végtelen kiterjedésű.
Az illetőt úgy hívták, hogy Alexander Friedmann.

A tudomány már csak ilyen. Senkinek nem lehet mindenben igaza. Még Einsteint is megvezetheti a hibás előfelvetése, és a relativitáselméletet népszerűsítő kis könyvében úgy írhatja le a zárt véges univerzummodellt, hogy fel sem merül benne az az eshetőség, hogy más megoldás is lehetséges a mezőegyenletekből.
A dolog kísértetiesen hasonlít a lambda esetére. Bár Einstein egy zseni volt, de nem volt tévedhetetlen. Máris két tévedését megismertük.
caputo72
2011. 09. 27. 18:18

Hali Dubito!

1. valóban csökken a keletkező csillagok száma.. ezt elég pontosan lehet mérni.
2. Van más erő is megfigyelve... aminek az oka egyesek szerint egy szomszédos univerzum gravitációs vonzása...


Az egyes pont nem értem miért furcsa, táguló rendszerben.

A másodikról pedig az a véleményem, hogy Univerzum csak egy lehet, nem lehetnek ''szomszédosak''. Ha átjut bármi info ide, akkor a mi Univerzumunk része. A másik lehetőség (nem jut át semmi info), sima bölcselkedés szvsz.

A mostani többféle fizikai hatáson alapuló méréseket jelenleg a kozmológusok nagy többsége ugy értékeli, hogy a tágulás gyorsul. Ez a tény amit Tuarego szeret hajlitgatni, leplezni. Ezen mit lehet vitázni? Az hogy ő, hogyan fogadja ezt el, vagy mire következtet, az saját szive joga. Nem minősitem a véleményét senkinek.(kivéve, ha valami nyilvánvaló husángság.)
Tuarego soxor hangoztatja, neki nem megfelelőek, a mérési eredmények. Ezzel semmi baj, csak nem kell azt állitani, hogy nem léteznek ezek. Ennyi.
Tuarego
2011. 09. 27. 20:38

Bár Einstein egy zseni volt, de nem volt tévedhetetlen. Máris két tévedését megismertük.


Én nem vagyok meggyőződve arról, hogy ezekben az esetekben - mármint, hogy el kell vetni a kozmológiai állandót és a világ véges - tévedett volna. De arról sem vagyok meggyőződve, hogy te tévedhetetlen lennél. Én inkább várakozó álláspontra helyezkedem, s több adatot, egyértelműbb bizonyítékokat várok ezekben az ügyekben, fenntartva annak a lehetőségét is, hogy akár Einstein, akár én tévedtem.

előző 538/1057. oldal 535 536 537 538 539 540 541 következő Ugrás a(z) oldalra