[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


Einstein buktája

Socratus - 2007. 04. 27. 17:52 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 527/1057. oldal 524 525 526 527 528 529 530 következő Ugrás a(z) oldalra
Privát Emil
2011. 06. 29. 00:15

"Igen MEGMAGYARÁZTA,"

Válaszod elfogadhatatlan, ugyanis nem azt kértem, hogy nagybetűsen is ismételd meg, amit gyaníthatóan blöffölve (légből kapva) írtál korábban - hanem az, hogy írd meg - honnan vetted!
hanjó
2011. 06. 29. 00:16


"... torzul a SEMMI a tér, és az hozza létre a gtavitációt ..."
Bartimaeus
2011. 06. 29. 00:25

Úgy tudom, tényleg feltételezte az éter létezését, de mivel kimutathatatlan, ezért ezt az étert (bizonyos keretek közt) szabadon felvehetjük, akárcsak az inerciarendszereket (lényegében ez is egy IR). Emiatt ugyanúgy minden relatív lesz, mint Einsteinnél, mivel nem tudjuk, hogy a rendszer amiben vagyunk, az éterhez képest áll-e vagy sem. Emiatt lesz egyenértékű a kettő. Bármelyik módszerrel is számolsz, ugyanazt kapod. Az éter lényegében csak filozófiai dolog az elmélet, vagy ha úgy tetszik: modell mögött.
Más kérdés, hogy ez az egyik ok, ami miatt Einstein-t preferálták és preferálják a mai napig: nem tételezi fel egy olyan dolog létezését, amiről utána kijelenti, hogy kimutathatatlan. Egy fölösleges elemmel kevesebb, ezáltal (bizonyos szempontból) egyszerűbb a modell.
Más lapra tartozik, hogy számolni is könnyebb vele. El lehet gondolkodni, vajon ha Lorentz elméletével lenne könnyebb számolni, akkor vajon melyiket használnák? Mert bár az éter feltételezése valóban felesleges, de ha matematikailag úgy egyszerűbb... A lustaság nagy úr:)
Privát Emil
2011. 06. 29. 00:26

"a mesterük kinyilatkoztatta, hogy, torzul a SEMMI "

Szerintem nem nyilatkoztatta ki, hogy torzul a SEMMI.
Szerintem te ezt csak képzeled/álmodtad. Belátod?
Elminster
2011. 06. 29. 00:32

a mesterük kinyilatkoztatta, hogy, torzul a SEMMI a tér, és az hozza létre a gtavitációt, aztán az a semmi üres szinpad csinálja a a fekete lyukaka.. stb.


Ha elfogadod, hogy a tér nem semmi, akkor nagyon könnyű megérteni és elfogadni a relativitáselméletet. Gondolj egy papírlapra rajzolt pontokra! Mi van a pontok között? Papír. A papír azonos a pontokkal? Nem. Különbözik a pontoktól, de ugyanúgy létező entitás. Ha a környező világra gondolsz, akkor ösztönösen csak az anyagi objektumokat veszed figyelembe (pontok) és figyelmen kívül hagyod magát a téridőt (papír). De attól, hogy valamit nem látsz, attól még az létezhet. A téridő nem azonos az anyagi objektumokkal. Te az objektumokra koncentrálsz, és úgy tekintesz a térre meg az időre, mint valami színpadra, ahol a dolgok történnek. Ez így nagyon jó kis szavannai korlátolt világnézet.
A relativitáselméletek éppen azt mutatták meg, hogy a tér és az idő egymással összefonódva egy önálló entitást alkotnak. Az anyagi objektumok kölcsönhatásba lépnek ezzel a téridővel, például a különböző mozgásállapotú megfigyelők más-más elforgatott szögben látják, vagy például a pozitív energiák (beleértve a tömegeket) pozitív görbülettel torzítják. Eleve a táguló Univerzum mutatja, hogy a téridő egy létező dolog, nem pedig emberi absztrakció az objektumok közti távolságokból. A táguló Univerzum csakis egy anyaggal kölcsönható, de önállóan létező téridővel történhet. Ehhez még hozzávehetjük azt is, hogy nagy valószínűséggel a sötét energia is magának a téridőnek a belső tulajdonsága (kozmológiai állandó), olyasmi, ami a "papírhoz" tartozik és nem a "pontokhoz".

Az önállóan létező téridő tényleg nem része a millió éves szavannai evolúció során örökölt józan eszünk fogalomkészletének, de ez nem azt jelenti hogy hibás, hanem azt, hogy a szavannán nem a valódi teljes valósághoz alkalmazkodtunk, hanem csak a szavannához. Ahogy Michio Kaku írja:
Annak oka, hogy a relativitáselmélet sérti a józan eszünket, nem az, hogy rossz, hanem hogy a józan eszünk nem a valóság maga. Mi az Univerzum csodabogarai vagyunk. Különös lakóházban élünk, ahol a hőmérséklet, a sűrűség és a sebességek nagyon is jóindulatúak. De a "valódi Univerzumban" a hőmérséklet észbontóan nagy a csillagok középpontjában, ugyanakkor dermesztően hideg van a világűrben, és szubatomi részecskék cikcakkoznak keresztül-kasul közel fénysebességgel az űrön át. Másképp szólva, a mi józan eszünk nagyon is szokatlan, az Univerzumban rendkívül ritkán előforduló körülmények között a Földön alakult ki; egyáltalán nem meglepő, hogy a józan eszünk képtelen felfogni az igazi Univerzumot. A probléma tehát nem a relativitásban van, hanem abban, hogy azt feltételezzük, a józan eszünk a valóságot írja le.

astrojan
2011. 06. 29. 02:26

Ha elfogadod, hogy a tér nem semmi..
De nem fogadja el mert a tér, meg a téridő matematikai, kitalált dolog. Ha azt mondod, hogy a tér nem semmi akkor NEM A TÉRRŐL BESZÉLSZ hanem a valamiről, ami egy anyagfajta, nevezetesen a DVAG, aminek a gradiense a relativista szemlélőknek térgörbületnek tűnhet amíg meg nem értette, hogy mi az.
A relativitáselméletek éppen azt mutatták meg, hogy a tér és az idő egymással összefonódva egy önálló entitást alkotnak..
Hazugság. Nem megmutatták, hanem ezt akarjátok megetetni velünk, ami nem ugyanaz.

A természettudományok megcsúfolása önálló entitásnak kikiáltani a teret vagy neadjisten a logaritmusfüggvényt, a gömböt vagy akár a hexaédert.

Ha a Világegyetemet kitöltő anyagról (sugárzásról, részecskékről) beszélsz, akkor mondd azt, és ne zagyváld a térrel. Ebben a pillanatban azonban bajba kerülsz, mert áttértél a nyomógravitációsok táborába.

Einstein ugyanis szigorúan geometriáról beszél, semmi éter nem kellett neki, csak a tiszta téridő geometria. Amire aztán hatással van egy nagytömegű gombóc. A semmire.

nagy valószínűséggel a sötét energia is magának a téridőnek a belső tulajdonsága..
Megáll az agyam, ennek NULLA valószínűsége van, érted ? Nulla.

Azért, mert a sötét energia egy anyagféleség ! Semmiféle matematikai konstrukciónak nincs anyagi tulajdonsága. Csak anyagnak lehet anyagi tulajdonsága, kitalált matematikai fogalmaknak meg nem.

Eleve a táguló Univerzum mutatja, hogy a téridő egy létező dolog..
Nem mutatja, beteg dolog, semmi köze hozzá, tágul az anyag és kész. Te meg hozzáképzeled a téridőt, biztos van olyan fizikus aki még a mákos-lekváros téridőt is hozzá tudja képzelni.

Gézoo
2011. 06. 29. 07:52

Ember!

A gravitációs erő vektora (iránya) MINDIG a forrás tömegének tömegközéppontján áthaladó hatásvonal irányába mutat.

Ezért sem logikailag se fizikailag nem definiálható homogén gravitációs erőtér.

Azaz nem lehetséges olyan idealizálás amely a matematikának, a logikának és a fizikai kísérleti tapasztalatoknak ellent mond.

Egyébként pedig sok módszerrel, többek között éppen Einstein fényelhajlási módszerével különbséget lehet tenni a gyorsulások között még lokálisan is.

Mert az ugyan igaz, hogy nem lehet a kabinhoz rögzített fényforrásból kilépő
fény elhajlásával kimutatni, de a kabinban leejtett fényforrásból kilépő fény elhajlásával kimutatható miután a gyorsulva eső testtől elhajlik a fény, a tehetetlenségi pályán haladótól nem hajlik el.


Gézoo
2011. 06. 29. 07:55

A kiragadott részlet önmagában értelmetlen, ezért a környezetét tedd hozzá:
"Azért mert szerettem. Olyan jópofa dolgokat lehetett belebeszélni.. Csak arra kellett vigyázni, hogy a számítások szerint ötleteljünk. A valósággal nem kellett törődni egy cseppet sem. (Létrával rohanó ember nem fért be a házba, vonat az alagútba.. stb.)"
Gézoo
2011. 06. 29. 08:09

Hi Dubito!
Dehogynem tudod megítélni, ha ismered a részleteit. Vegyük az alapjait, kezdésként a Lorentz transzformációk mindegyikében szereplő
gamma= forráshoz relatív fénysebesség/ látszólagos fénysebesség arányával:

azaz ß=c/d ahol a fényórában látszólag d=gyök(c²-v²) sebességgel haladó fény.

Nyilvánvalóan, minden olyan számításban, amelyben a d=gyök(c²-v²) látszólagos fénysebesség szerepel érvénytelen a minden megfigyelőhöz egyaránt azonos c fénysebesség mert
ha a posztulátumot érvényesnek tartjuk, akkor c=d így c=gyök(c²-v²) függvény csak álló azaz v=0 esetekre lenne érvényes azaz ß=c/d azaz ezzel az összes Lorentz transzformáció a posztulátum teljesülésekor kizárólag v=0 esetében adna matematikailag érvényes eredményt.

Tehát ha nem is hazugság, hanem egyszerű tudatlanság okán az alapjaiban matematikailag hibás relativitási elveket használó és ebből élő professzorok állításai nem mérvadók a matematikai alaptényekkel szemben.

A gravitációval majdnem rátapintott a lényegre a Gauss geometriához hasonló téridő függvénye miatt.
Viszont ugyanezzel a megközelítéssel az eddigi mérések mindegyikének tapasztalata szerint beépítette a Gauss geometria és a valóság közötti eltérés okozta konstans hibát is.
A NASA legutóbbi 200 milliárd dolláros, éveken át tartó szuper pontos méréseinek eredménye éppen ezt mutatta.
Konstans eltérés minden elemében a fizikai mérések és a áltrel között.

Na nem ragozom tovább.. Egyetértek veled. Így van. Nem Einstein elvei szerint működik a világ, még akkor sem ha ezt sokan úgy szeretnék beállítani, mintha úgy is lenne.
Gézoo
2011. 06. 29. 08:14

Ember!

"Ha elfogadod, hogy a tér nem semmi, " A semmiről a valami helyéről fogadja el, hogy nem semmi???

Nem vagy semmi! Az már biztos! Ez éppen olyan ökörség, mint ha azt várnád el önmagadtól, hogy nem fogadod el önmagad létét!

A további zagyválásod legalább következetesen rossz a kezdeti ostobasággal koherens. Gratulálok! Ovis létedre ügyesen ollóztad össze a számodra teljességgel érthetetlen szavakat!
hanjó
2011. 06. 29. 08:35

"A gravitációs erő vektora (iránya) MINDIG a forrás tömegének tömegközéppontján áthaladó hatásvonal irányába mutat. ..."
- Hatásvonal iránya?
Ez teljesen új fogalom!
Elminster
2011. 06. 29. 09:02

De nem fogadja el mert a tér, meg a téridő matematikai, kitalált dolog.

Nem az. Csak a szavannai józan eszünk mindezidáig elsiklott felette, nem vette figyelembe, max csak úgy, mint egy helyszínt a történéseknek.
Éppen a relativitáselmélet mutatta meg, hogy a józan eszünk téved: a téridő nemcsak egy "helyszín", hanem egy maga jogán létező önálló entitás, ami ugyanúgy kölcsönhatásba tud lépni a többi entitással, mint azok az anyagi objektumok, amire a majomagyunk ösztönösen koncentrál, amikor a világot modellezi.
Attól, hogy valamit figyelmen kívül hagy az agyunk, az még nyugodtan létezik. És mivel azért hagyja figyelmen kívül, mert az evolúciós történetünk során nem kellett ezzel foglalkoznia, ezért aztán igazi intellektuális kihívás észrevenni, hogy a józan eszünk téved. "A valóság nemcsak furcsább az elképzeléseinknél, hanem még annál is furcsább, mint amit el tudunk képzelni." Ha hagyod, hogy a majomagyad becsapjon téged a józan ésszel, akkor az esélytelenek nyugalmával indulsz neki a modern fizika megértésének...

Ha azt mondod, hogy a tér nem semmi akkor NEM A TÉRRŐL BESZÉLSZ hanem a valamiről, ami egy anyagfajta, nevezetesen a DVAG, aminek a gradiense a relativista szemlélőknek térgörbületnek tűnhet amíg meg nem értette, hogy mi az

A DVAG baromságot te magad találtad ki, úgyhogy érvként ne hozd addig, amíg hivatalos szakfolyóiratban meg nem jelentetted, és nem kaptál rá dicsérő kritikákat. Addig súlytalan dolog, nagyjából annyira, mintha én a láthatatlan gravitációmanókra alapoznék egy saját magyarázatot.
Egyébként szólok, hogy a húrelméletben már évtizedek óta megfordult a dolog. Nem az anyagi világ a létező, hanem a többdimenziós téridő, amelynek az ilyen-olyan rezgései alkotják a majomagyunknak kedves anyagot. Tehát ezen az alapon nincs "anyagi világ", csak a "semmi" van, aminek egy részét mi szavannamajmok "valaminek" tekintjük. Viszont a más részéről nem vagyunk hajlandók tudomást venni mindaddig, amíg a matematikai modellek az arcunkba nem tolják: "hülye vagy majom, egy álomvilágban éltél eddig!"

nagy valószínűséggel a sötét energia is magának a téridőnek a belső tulajdonsága..

Megáll az agyam, ennek NULLA valószínűsége van, érted ? Nulla.

Hát barátom, nagyon lemaradtál a tudományos eredmények követésében. Jelenleg a sötét energia magyarázatai közül (kozmológiai állandó, vákuumenergia, kvintesszencia) a mérések azt mutatják, hogy a kozmológiai állandónak áll a zászló. Az pedig a téridő saját beépített paramétere. Ez van.

Semmiféle matematikai konstrukciónak nincs anyagi tulajdonsága. Csak anyagnak lehet anyagi tulajdonsága, kitalált matematikai fogalmaknak meg nem.

Hát pedig van ilyen. A tér görbülete például egy olyan tulajdonság, ami nem vezethető vissza az anyagra. Az a tér sajátja.
Egyébként érdemes úgy gondolni a sötét energiára meg a táguló téridőre, hogy elfelejtjük azt a józan paraszti elképzelést, hogy a sík téridő az stabil. Persze ez nekünk, szavannamajmoknak, ösztönösen így tűnik helyesnek, de lehetséges, hogy a sík téridő ugyanúgy egy plusz rejtett energiával rendelkezik, mint egy kiegyenesített rugó. Igyekszik magától az alacsonyabb energiájú állapotba görbülni, ami ez esetben a negatív görbületnél van, így pedig automatikusan tágul (kozmológiai állandó), ezt csak fékezni tudja a benne lévő anyag, ami pozitívba próbálja a téridőt görbíteni, ezzel zsugorítva. A trükk ott van, hogy a két ellentétes hatás nagyon szépen egyensúlyban tudta tartani a mi univerzumunkat annyi időre, hogy mi, szavannamajmok, felnőjünk a feladathoz, amit az univerzum kutatása jelent.

Nem mutatja, beteg dolog, semmi köze hozzá, tágul az anyag és kész.

És mibe tágul bele az anyag, barátom????
Van körülöttünk a "Végtelen Nagy Büdös Üres Semmi" és abba száguldanak bele a Nagy Bumm robbanásában impulzust szerzett galaxisok? Ha te tényleg ezt hiszed, akkor a közelében sem jársz a Kozmológiai Standard Modellnek.
A modern kozmológia eleve azt tartalmazza, hogy maga a téridő (az összes tér) tágult ki, először az inflációs szakaszban, aztán azóta a "normál szakaszban". Nincsen más tér csak az univerzumunk tere, rajta kívül nincsen olyan tér, ami azonos lenne a mi terünkkel. Ha zárt határtalan univerzumban szeretsz gondolkozni (mint egy lufi felszíne), akkor ez azt jelenti, hogy a mai térfogat mértékegységünkkel az univerzum összes tere narancsnyi volt a Nagy Bumm első pikomásodperceiben, most az összes tér ezermilliárd köbfényévekben mérhető. Mi ez, ha nem a téridőnek magának a tágulása? Több hely lett az univerzumban! Itt bizony nem az anyag szaladt szerteszét a tér üres színpadán régimódi newtoni világkép szerint, hanem a téridő is szerves szereplője a történetnek.
Gézoo
2011. 06. 29. 09:05

Dehogyis.. Egy Végtelen hosszú egyenes a hatásvonal, a vektor pedig egy konkrét hosszúságú egyenes. Azt az esetet nevezzük a hatásvonal irányába mutatónak, amikor a vektor rajta van a hatásvonalon.
Elminster
2011. 06. 29. 09:10

de a kabinban leejtett fényforrásból kilépő fény elhajlásával kimutatható miután a gyorsulva eső testtől elhajlik a fény, a tehetetlenségi pályán haladótól nem hajlik el.

Azzal se mutatható ki.
A fénynek épp az az alaptulajdonsága, hogy SEMMIT NEM VESZ ÁT A FORRÁS MOZGÁSÁLLAPOTÁB"L.
Kivéve persze a doppler-effektust, de könnyen belátható, hogy a g gravitációs potenciálban álló kabinban leejtett lámpa és az a=g gyorsulással a Nagy Büdös Semmi közepén gyorsított kabinban eleresztett lámpa pontosan ugyanazzal az útfüggvénnyel írható le a kabinhoz képest, tehát a kabinhoz rögzített megfigyelők számára mindkét esetben milliárdod másodpercre meg fognak egyezni az "eső" lámpa távolságai és a sebességei, így a doppler effektus is tökugyanaz lesz számukra.
hanjó
2011. 06. 29. 09:17

Ezt a jelzőt: hatásvonal irányába mutató egyedül a

http://forum.szkeptikus.hu/viewtopic.php?f=8&t=306&start=0

helyen hozta a Google.

"... Azt az esetet nevezzük a hatásvonal irányába mutatónak, amikor a vektor rajta van a hatásvonalon."
- Csak azon éppen két irány van!
Elminster
2011. 06. 29. 09:20

A semmiről a valami helyéről fogadja el, hogy nem semmi???

A "valamid" elfoglalja a "helyét" valahol. Ezt ugye nem tagadod? Mindennek kell lennie valahol. Na ez a "valahol" az, ami a köznapi józan ésszel ellentétben nem semmi. Van néhány tulajdonsága, például görbülete és energiatartalma. Aki akarja, tekintheti anyagi létezőnek is ezt a "valaholt", mondjuk úgy mintha egy Planck-hossznál kisebb osztású milliméterpapírra lenne "felrajzolva" az összes anyagi objektum. Mi szavannamajmok olyan messziről nézzük ezt a "milliméterpapírt", hogy egységes felületté mosódik, és egyszerűen az agyunk figyelmen kívül hagyja, hogy ott van a valóság legalján. Csak a matematikai modellek mutatták meg nekünk, hogy valóban létezik.

Egyébként mint már mondtam, nem érdemes anyagi dolognak tekinteni, eleve azért, mert nincs olyan külön kategória, hogy anyagi dolgok. A húrelmélet szerint azok is csupán a téridő speciális rezgései.
Gézoo
2011. 06. 29. 09:34

Na ez a "valahol" az, ami a köznapi józan ésszel ellentétben nem semmi. Van néhány tulajdonsága, például görbülete és energiatartalma. Aki akarja, tekintheti anyagi létezőnek is ezt a "valaholt", mondjuk úgy mintha egy Planck-hossznál kisebb osztású milliméterpapírra lenne "felrajzolva" az összes anyagi objektum.

Érdekes gondolat! Újra vezessük be a Planck-i éter fogalmat..

Csak van ezzel egy picinyke gond: A valamivel lehetséges a kölcsön hatás, a semmivel pedig nem lehetséges.

Azaz ha a valamid tölti ki a teret, a semmit, akkor amíg a semmihez viszonyítva nincs abszolút tér,

a Te valamidhez a kölcsönhatás lehetősége folytán rendelhető abszolút tér, abszolút sebesség és abszolút idő.

Én a helyedben nem lépnék ennyire vissza, a már logikailag kizárt éteres elméletek felé.

Gézoo
2011. 06. 29. 09:40

", minő megtiszteltetés! A mondásaimat a Google lehozza..

Az már kevésbé öröm, hogy nem a Budót vagy valamelyik másik szakkönyvet nyitottad ki hanem a netet..

"- Csak azon éppen két irány van!" A vektor hatásvonalán is két irány van. Az egyik pozitív a másik negatív.

Ha több vektor hatásvonala esik egybe akkor az eredőiket számtani eredőként képezhetjük. Irányaik azonossága az előjeleik azonosságának felel meg.

Szóval, csak igaz: Csupán kötözködsz.. mint az NMR=MMR esetében, mert kizárt, hogy ezt ne tudnád.

Gézoo
2011. 06. 29. 09:45

"A fénynek épp az az alaptulajdonsága, hogy SEMMIT NEM VESZ ÁT A FORRÁS MOZGÁSÁLLAPOTÁB"L."

Így van! Ezért hajlik el a gyorsuló forrásból v1 sebességen indult fény ahhoz a tartórúdjához viszonyítva amelyiken v2 sebességen érkezik a detektorba.

És ugyanezen v1#v2 okból a függőlegesen esve gyorsuló relDoppleres frekvenciája a v1-en indult fény a v2 sebességen érkezik a detektorhoz.
(Csaxólok, hogy ez egy második módszer a megkülönböztetésre.)

Na aztán ott van a "lyukas szoba esete" (az indexen megtalálod, animációval együtt) amikor a szobán áthaladó fény a gyorsulás függvényében mindig más ablakon lép ki a szobából.

stb.stb..stb.. van még sok módszer.
Gézoo
2011. 06. 29. 09:47

Így van! Ezért hajlik el a gyorsuló forrásból v1 sebességen indult fény ahhoz a lámpa tartórúdjához viszonyítva amelyiken v2 sebességen érkezik a detektorba.

Bocs, a lámpa szó kimaradt..
előző 527/1057. oldal 524 525 526 527 528 529 530 következő Ugrás a(z) oldalra