[origo] címlap hírek levelezés internet előfizetés [OK.hu]


TÖRTÉNHETETT-E MÁSKÉNT A VILÁGEGYETEM SZÜLETÉSE?

aszterix - 2007. 01. 14. 01:06 Nyitóüzenet megjelenítése
előző 326/430. oldal 323 324 325 326 327 328 329 következő Ugrás a(z) oldalra
bnum2
2010. 06. 26. 10:20

Ami egy kísérleti és kutató hely és nem Higgs-bozon előállító berendezés.

Akkor a neve se LHC (Nagy Hadronütköztető) lenne, hanem pl. HBG (Higgs-bozon generátor). :O)

Nem kizárt, hogy valamibe belefogják magyarázni (a sötét energia után, bármi jöhet), de valójában SOHA nem fogják megtalálni.

Keresésük olyan mintha külön keresnék a macskától a mosolyát.
/mint alice csodaországban /

A keresés ténye bizonyítja, hogy gőzük sincs arról, hogy mi az energia és mi az idő, de "téglákat" csapkodnak egymáshoz.
Mivel az iskolákból hasonló gondolati stuktúrájú emberek jönnek ki, s a lentiek bizonyítják mennyire keverik a szezont a fazonnal, ez természetes folyamat.
Ezért szaladnak az árnyékuk után. :O)
Anna Perenna
2010. 06. 26. 09:28

Ha nem lennének biztosak a Higgs-bozonok létezésében, akkor nem építettek volna ennyi pénzért olyan részecskegyorsítót, mint az LHC......
bnum2
2010. 06. 26. 07:32

a matematikában elképzelt dolgokkal is lehet számolni: pl. egy fizikushallgató barátomnak csoportelméletből olyan példát adtak fel, hogy számítsa ki a SU(2)xSU(6) dekompozícióját. Nos, ha belegondolunk, hogy SU(6) jelenlegi tudásunk szerint nem létezik, sőt, SU(5) is csak az Univerzum kezdeti időszakában létezett, amikor a Higgs-bozonok betöltötték rendeltetésüket


Ahogy a a Higgs-bozonok is csak elképzeltek.

Tehát ha elképzeljük, hogy az égi testeket az angyalok szárnycsapásai hajtják előre, akkor milyen közel lehet egymáshoz két angyal, hogy a keletkező turbulencia ne zavarja az előrejutást? :O)
bnum2
2010. 06. 26. 07:22

Ez pontosan így van. A "pohár-ábra" egy idődiagram, ahol a látható univerzum kétdimenziós vetületeit sorakoztatták fel egy időtengely mentén.


(És ha az általunk érzékelhető Világegyetem 3D-s, akkor annak is léteznie kell. O(0,0,0,T) - ahol T = 13,7 milliárd év.

Igen létezik.
Pont ott van, ahol állsz.


NEM! Ne terjeszd a hülyeségedet. Nincs térlátásod és cserélgeted a dimenziókat.

Tehát a "pohár-ábra" egy idődiagram.
Ezen a diagramon hol a T0? A "pohár" alján, vagy a szájánál? A szájánál, ott van a jelen pillanat, tőle balra a múlt és a bal szélén a O(0,0,0,T) pont.

Ezzel szemben te az állítod, hogy ahol állok, tehát itt és most van ez a O(0,0,0,T) pont.
Tehát most is működik az ősrobbanás én vagyok a középpontjában és a közvetlen közelében se észlelhető belőle semmi.

Amúgy az X,Y,Z tengelyek koordináta rendszert jelentenek, hogy ez mit jelent nézz utána.
Szerinted azt jelenti, hogy a teljes teret kitölti az origó. Lehet kitalálni ilyen agyalágyult rendszert is, csak ez nem koordináta rendszer is.
Ez alapján a "pohár" diagramod nem valós, ha bármely másik pontot is ábrázolsz rajta az origón kívül.

Számodra hasonlóan megoldhatatlan feladat meghatározni a Föld felszínének koordinátáját is, hiszen hozzánk képest itt van a talpunk alatt közvetlenül, a kínainak (stb.) meg sok km-el arrébb és neki is a talpa alatt.
Ennek a megoldása nem az, hogy mindenki az origo pontján áll, hanem egy alkalmas origot választva (pl. Föld középpontja) mindenki közel azonos távolságba lesz attól az 1db origótól.
Anna Perenna
2010. 06. 26. 06:51

Annyiból igazad van, hogy a matematikában elképzelt dolgokkal is lehet számolni: pl. egy fizikushallgató barátomnak csoportelméletből olyan példát adtak fel, hogy számítsa ki a SU(2)xSU(6) dekompozícióját. Nos, ha belegondolunk, hogy SU(6) jelenlegi tudásunk szerint nem létezik, sőt, SU(5) is csak az Univerzum kezdeti időszakában létezett, amikor a Higgs-bozonok betöltötték rendeltetésüket, aztán lecsökkent SU(3)-ra, akkor a fenti példa csak az unitér szimmetriákkal való öncélú játszadozás.....
Ha valaha kiderül, hogy mégis van DVAG, javasolni fogom a Nobel-bizottságnak, hogy Neked ítélje oda a Nobel-díjat:))
astrojan
2010. 06. 26. 01:31

sem a bránelmélet, sem a féreglyuk elmélet mögött nem áll jelenleg semmivel sem több bizonyíték, mint az én ciklikus világmodellem, vagy akár Astrojan nyomógravitációja mögött.

Ez igaz, de.. matematikailag több alapjuk van, mint a ti elképzeléseteknek.
Ott a baj, hogy a tieteknek meg fizikai alapja nincs !!!!

Tér nincs és görbítitek a teret, dimenziók nincsenek és keresitek az újabb dimenziókat, szingularitás nincs és úgy számoltok vele mintha abból keletkezett volna a Világegyetem anyaga, a matematikai modelleket összetévesztitek az anyagi világgal, a megfigyelés határozatlanságát összetévesztitek a létezés határozatlanságával satöbbi. Ez a baj..

Követeled a matematikát, de nyitott kapukat döngetsz, mert a nemlétező térgörbület matematikai leírása az anyagilag LÉTEZŐ (de még közvetlenül ki nem mutatott) DVAG gradiens leírásának felel meg !! Ezért Astrojan nyomógravitációs elképzelése nem siklik ki.. :)

A kvarkokkal is számolsz pedig soha nem mutatták ki, a gluonokkal is számolsz pedig soha nem mutatták ki, a téridővel is számolsz pedig soha nem mutatták ki. A számokkal is számolsz pedig soha nem mutatták még ki (nem a számok léteznek hanem mindig VALAMIT megszámolsz -anyagot vagy akár fogalmakat-, ha nem értenéd a kérdést).

hanjó
2010. 06. 26. 00:11

Hát igen, egy kis malíciával értettem, de tény az, hogy vákuumos ejtőcsőhöz hozzáfért.
Anna Perenna
2010. 06. 25. 22:52

Igen, komoly matematika van mögötte: pl. sikerült levezetni a luminozitás-távolság-vöröseltolódás közötti kapcsolat analitikus alakját, és az elmélet jól korrelált a nukleonszintézissel, és összeegyeztethető volt az Ia szupernóvák megfigyelési eredményeivel.....
Elminster
2010. 06. 25. 22:09

"... A mai világegyetem a pohár felső széle. ..."
- A pohár szájának síkja a mai világegyetem, amit egy körlapnak ábrázolhatunk.

Ez pontosan így van. A "pohár-ábra" egy idődiagram, ahol a látható univerzum kétdimenziós vetületeit sorakoztatták fel egy időtengely mentén. Van ennek két következménye, amit fontos hangsúlyozni:
- a "pohár-ábra" csakis a látható univerzum méretváltozását szemlélteti
- a diagram semmiképpen nem tekinthető szabályosan kiszerkesztett téridő diagramnak, pusztán csak egy személtetőeszköz

Nos, ennek a körnek a középpontjára kérdezek én rá.

A válasz evidens: MI vagyunk a kör középpontjában.
Azonban minden másik galaxis minden másik megfigyelője hasonló "pohár-ábrákat" rajzolhat, amelyen ő van a kör közepén, és az általa belátható univerzum mérete adja a pohár falát.

(És ha az általunk érzékelhető Világegyetem 3D-s, akkor annak is léteznie kell. O(0,0,0,T) - ahol T = 13,7 milliárd év.

Igen létezik.
Pont ott van, ahol állsz.
De mintha ezt már kifejtettem volna korábban bővebben is, láthatóan eredmény nélkül. Mint már mondtam: a jelenlegi univerzum minden pontja egyben a térbeli kezdőpont is, illetve ha téridőben dolgozunk, akkor a téridőbeli kezdőpont az univerzum minden jelenlegi pontjától a (0,0,0,T) vektor végén van.
Elminster
2010. 06. 25. 21:49

a doboz egyúttal vonatkoztatási rendszer is.

Ezt mondtam én is. Sőt, még idézted is. Akkor hol a probléma?
Mondjuk ott, hogy a fizikai valóság köszöni szépen, de működik ugyanazok a törvények alapján akkor is, ha speciel közel-távol nincs elég objektum egy előírásos vonatkoztatási rendszer felvételéhez?
Igen, működik. Erre utaltam a két ejtőernyős esetével. A dolog, ami velük történik ugyanaz az üres semmiben zuhanva, mint amit Einstein egy liftfülkében gondolt végig, mivel annak szép merőleges falai vannak és tökéletes egy vonatkoztatási rendszer felvételéhez.

Mitől gyorsul a test akkor, ha nincs súlyerő?

Ez most beugratós kérdés?
Természetesen nem gyorsul. És most figyelj! A súlytalan testre tehát nem hat a súlyerő (pontosabban: az erők eredője nulla), így nincs ráható gyorsító erő, ergo egyenesvonalú egyenletes mozgást végez. A szabadeső súlytalan testhez rögzített vonatkoztatási rendszer inerciarendszer.
Visszajutottunk ugyanoda, ami az első állításom volt (nem az enyém, én csak a fizikát mondom fel nektek): a szabadeső test inerciális mozgást végez, és hozzá képest mi, a földön álló megfigyelők végzünk gyorsuló mozgást.

Egyébként ez a gyorsuló mozgással kapcsolatos aszimmetria a megfigyelők között már más fizikai témájú fórumon felmerült. Ott is többen voltak abban a tévképzetben, hogy a gyorsuló mozgások esete is relatív: én a másikat mérem gyorsulónak, ő meg engem mér. Hát ez nem így van. A megfigyelők közül az végez gyorsuló mozgást, amelyik a seggén érzi a gyorsulás inerciaerejét.

Na jó, eléggé eltávolodtunk a témától, úgyhogy részemről itt befejeztem a fizikaoktatást.
bnum2
2010. 06. 25. 20:15

Évekkel ezelőtt fórumozott itt egy Szugyi nickű fórumtárs, aki a vákuumos ejtőkísérletek nagy tudora - volt.

Ne essél túlzásokba.
1 db elhibázott ejtőkísérlete volt, amit évekig magyarázott a laikus fórumokon.
hanjó
2010. 06. 25. 19:55

Én is így értettem, hisz' meg is jegyeztem azt, hogy térbeni.
hanjó
2010. 06. 25. 19:50

"... A doboz csak egy segédeszköz, hiszen szépen megadja a fizikai vonatkoztatási rendszer alapelemeit. ..."
- Különben kénytelen lennél feltenni azt a kérdést, hogy: "Mi a különbség egy krokodil között?"

"... A Holdon például a légellenállás dolog fel sem merül, úgyhogy ha azt képzelted hogy kötelezően kell egy üres doboz is a dologhoz, legalábbis azért, hogy a légellenállást kizárja, akkor rosszul gondolod. ..."
- Egyetlen test nem képezhet rendszert, azért kell rajta kívül még legalább egy másik is.
A doboz (lift) nem üres, mert a megfigyelő benne tartózkodik, a doboz egyúttal vonatkoztatási rendszer is.
(A légellenállást csak mint zavaró tényezőt említettem.)

»... Egyébként nem a "dobozhoz képest" lesz súlytalan a szabadeső test, hanem eleve alanyi jogon súlytalan lesz akár van ott doboz, akár nincs. ...«
- Te is és az általad idézettek is végeredményében rendszereket említenek.
Mitől gyorsul a test akkor, ha nincs súlyerő?
(Évekkel ezelőtt fórumozott itt egy Szugyi nickű fórumtárs, aki a vákuumos ejtőkísérletek nagy tudora - volt.)
ardennek
2010. 06. 25. 19:37

A fekete lyuk tömegvonzását csak hozzágondolják a meglétét nem bizonyították.
tkoz
2010. 06. 25. 19:20

A csillagok fejlődnek és meg is halnak. A nap jelenleg H2-ből áll és a H2 fuziója termeli a napenergiát. Ám a h2 elfogy. Na ezt vagy túléli a Nap, vagy nem. Túlélés setén olyan nagy hőmérsékletre hevül, hogy a hélium fiziója beindul Itt már olyan hőmérséklet keletkezik, hogy minden fuzió beindul és a mengyelejevi elemek mind képződnek. Legutpolsó a vas mint elem. A vas a fúziós reakciókat mérsékli és végül leállitja úgy hogy a nagy tömeg összeroppan (Szupernova keletkezik) semmi nem állitja meg a Nap összeesését ezekután és annyira összesűrűsödik, hogy a fényt nem veri vissza visszaesik rá a fény.igy sugárzás szempontjából feketévé lesz. Tehát csak a tömegvonzás erejéből lehet rá következtetni. Ez nevezik fekete lyuknak. Ám ennél továbbmentek, és minden közvetlen mérési bizonyiték nélkül azt állitják hogy ennek a végállomása a Sch. fekete lyuk melyből eltűnik az anyag.
ardennek
2010. 06. 25. 18:13

Szerintem fekete lyuknak azt nevezik amiről nem tudják micsoda.
Elminster
2010. 06. 25. 17:05

Példád szerinti single megfigyelő mellett legalább még egy szabadon eső zárt dobozra is szükség van és abban, a dobozhoz képest van súlytalansági állapotban a megfigyelő.
(De még ez sem igaz teljesen, mert a szabadesésnek légüres térben kell történnie, különben a pillanatnyi sebesség a légellenállás miatt kisebb lesz gt-nél.)

Nem az én példám, de végül is megtisztelő, hogy ilyen nagy elmének tartasz. A zuhanó lift eredetileg Einstein példája.
A doboz csak egy segédeszköz, hiszen szépen megadja a fizikai vonatkoztatási rendszer alapelemeit. Működik a dolog a doboz nélkül is, lásd ejtőernyősök: ha két összekapaszkodott ember elereszti egymást, akkor az egyikhez viszonyítva a másik zuhanó ember egy centit sem mozdul sehová, azaz teljesíti az inerciarendszer követelményét, hogy hozzá viszonyítva érvényes Newton-I.
Persze létezik a légellenállás, ami megkavarja a dolgot itt a Földön. Annyira, hogy a légellenállás hozzáadódik a gyorsulás inerciaerejéhez, így a kettő együtt már nagyobb a gravitációs erőnél, úgyhogy a levegőben zuhanó test már nem fog szabadesésben mozogni, ergo nem is tekinthető szigorúan inerciarendszernek. (Ezért is két ejtőernyőst említettem, azoknak nagyjából ugyanakkora a légellenállásuk.)
A Holdon például a légellenállás dolog fel sem merül, úgyhogy ha azt képzelted hogy kötelezően kell egy üres doboz is a dologhoz, legalábbis azért, hogy a légellenállást kizárja, akkor rosszul gondolod. Egyébként nem a "dobozhoz képest" lesz súlytalan a szabadeső test, hanem eleve alanyi jogon súlytalan lesz akár van ott doboz, akár nincs.

Tehát a Hold és a műholdak inercia rendszerek, sőt a bolygók is.

Látod, rájöttél!
Annyit azért hozzátennék, hogy aminek érzékelhető gravitációja van, az elég nagy ahhoz, hogy biztosan átlépje az áltrel lokális inerciarendszerekre vonatkozó korlátját. Viszont a műholdak, sőt az űrállomás jó példa. Azok inerciarendszerek. Egyszerűen csak gondold el: inerciarendszer valami, ha nem észlelünk benne semmi tehetetlenségi erőt. A körmozgás esetén mindenkinek személyes tapasztalat az inerciaerő, ami kifelé présel minden tárgyat (lásd körhinta). Ezzel szemben mi van az űrállomáson? Minden tárgy a Földdel ellentétes falra van felkenődve? Természetesen nem. Minden tárgy súlytalan. Az űrállomás (és a műholdak) konstans szabadesésben vannak, így természetesen bennük tökéletesen érvényes Newton-I, azaz inerciarendszerek.

Egyébként az áltrel átértelmezte az inerciarendszer fogalmát. Newtonnál még nyugvó vagy egyenesvonalú egyenletes mozgást végző vonatkoztatási rendszer volt. Einsteinnél az egész átalakult a görbült térben egyenesnek számító pályákon haladó vonatkoztatási rendszerekre. Gyakorlatilag az inerciarendszer, ami ún. geodetikus pályán halad a gravitáció görbítette téridőben.
tkoz
2010. 06. 25. 15:40

Sik nem lehet akkor a pontok nem lennének egyenlő távol a kp-től, tehát gömbhéj lehetne, de az eggyel többdimenzió. Szóval arra jutottam, hogy egy körvonalra van leképezve a mai univerzum.
hanjó
2010. 06. 25. 15:22

"... A mai világegyetem a pohár felső széle. ..."
- A pohár szájának síkja a mai világegyetem, amit egy körlapnak ábrázolhatunk.
Nos, ennek a körnek a középpontjára kérdezek én rá.
(És ha az általunk érzékelhető Világegyetem 3D-s, akkor annak is léteznie kell. O(0,0,0,T) - ahol T = 13,7 milliárd év.

"... A poháron belül nincs tér azért üres! ..."
- A poháron belül semmi sincs, mert az a múlt metszeteit tartalmazza az időskálán.
(Vulgárisan: az expanzió "filmkockái" - térbeni események.)
előző 326/430. oldal 323 324 325 326 327 328 329 következő Ugrás a(z) oldalra